Svitavsko - Smetanovo město zavoní medovinou

Litomyšl – Do města se v sobotu sjedou řemeslníci z Čech i Moravy. Přivezou keramiku, malované i slaměné vánoční ozdoby, kožešiny, perníky, šperky, bižuterii, betlémy, krajky i hedvábí. Stánkový prodej samozřejmě nabídne také široký sortiment občerstvení, nebude chybět medovina, svařené víno a punč. Zavoní opékané klobásy, palačinky, trdelník, hořické trubičky a další dobroty. Svůj stánek zde bude mít kovář, který oková koně. Litomyšlští skauti návštěvníky trhů seznámí s chystaným projektem na stavbu skautského volnočasového centra a nízkoprahového zařízení pro děti a mládež LILIE. Celý den se budou na pódiu střídat litomyšlské kapely. Jarmark začíná v osm hodin ráno a potrvá až do šestnácti hodin.

Svitavy – Ručně vyrobený dárek potěší nejvíce. V sobotu se koná v Městském muzeu a galerii ve Svitavách dílna patchworku. Povedou ji členky místního Spolku patchworku. Můžete se přijít jen podívat, nebo se aktivně zapojit. Dílna začíná v devět hodin ráno.

Královéhradecko - Když se čerstvě upečený chléb vytáhne z pece

Piletice – Vánoční těšení aneb Malý advent na statku, tak se nazývá akce, kterou v sobotu od 10 do 16 hodin ožije roubený Šrámkův statek v Hradci Králové-Pileticích. Návštěvníci uvidí zimní provoz statku s topením v kachlových kamnech, pečení chleba v peci, ukázky zvykosloví, předvádění technik lidové tvorby, řemeslnický minitrh a čeká je i doprovodný kulturní program.

Hradec Králové – V restauraci U Švagerků ve Všehrdově ulici se v sobotu sejdou sběratelé pivních etiket, tácků a dalších suvenýrů spojených s pěnivým mokem. Tradiční setkání pořádané Klubem sběratelů pivních etiket Hradec Králové se koná od 7 do 11 hodin.

Hradec Králové – Velkou vánoční slavnost zažije v neděli od 16 hodin velký sál hradeckého Kongresového centra Aldis. Děti se mohou těšit na pejska Ťaflíka, který je naučí nové písničky a zahraje si s nimi zábavné hry. Všichni se vydají hledat Vánoce, které se najednou ztratily. Ťaflíkovi samozřejmě pomohou i jeho kamarádi – oslík, ovečka, sob a další.

Chrudimsko - Slavoj si připravil Händlova Mesiáše a koledy

Trojovice – Chrudimský smíšený pěvecký sbor Slavoj se poprvé představí na adventním koncertu v Trojovicích v sobotu 12. prosince v 15 hodin v kostele svatého Michala. V programu zazní část z Händlova Mesiáše za doprovodu varhaníka Petra Hostinského, dále pastorely a koledy.

Hrochův Týnec – V neděli se koná již druhý ročník staročeského adventního jarmarku. V nádherném historickém zakoutí u kostela Sv. Martina a pizzerie U žíznivého mnicha se očekává vysoká účast řemeslníku a prodejců ručně vyráběného zboží. Samozřejmě zde nebude chybět horká medovina, grilované speciality, trdelníky, čerstvé koláčky a další laskominky. Adventní jarmark potrvá po celý den.

Jičínsko - Vánoční očekávání v tónech barokní hudby

Sobčice – Na zámečku v Sobčicích se koná v sobotu od 18 hodin vánoční koncert Tóny hudební - Vánoce barokní, Účinkují Klára Kubátová (cembalo a zpěv), Lukáš Grygerek (zobcová flétna a zpěv). Edgar Dudka, který v roce 2004 dostal státní cenu za literaturu, přečte vánoční příběh ze své knihy U útulku 5.

Libuň – V hostinci U Zlaté brány u hlavního nádraží se koná v sobotu od 17 hodin šipkový turnaj mistrů. Hraje se hra 501 ve čtyřčlenných týmech, systém každý s každým. Závazné přihlášky jsou přijímány ještě dnes na tel. 604 369 306.

Jičín – Nadační fond Jičín – město pohádky ve spolupráci s městem Jičín a Občanským sdružením Ráj srdce pořádá ode dneška do soboty na Žižkově náměstí tradiční České Vánoce. Na předvánočním trhu budou zastoupeni výrobci vánočních ozdob, svíček, šperků, hraček, své zboží vystaví keramici, ke koupi budou i vánoční stromky. S typicky vánočním sortimentem přijedou perníkáři. Přijďte ochutnat nejen teplou medovinu, ale i jiné voňavé dobroty a speciality a při tom si poslechnout veselé písničky Řehečského kvarteta.

Náchodsko - Jazz Generation s vánočními hity

Náchod – Kapela Jazz Generation odehraje o třech adventních nedělích tři exkluzivní vánoční koncerty, k nimž byly přizvány i smyčcový kvartet a vokální kvintet. Těšit se můžete na vánoční lahůdky. V originálních aranžích uslyšíte White Christmas Irvinga Berlina, Happy Christmas Johna Lennona, Have Yourself a Marry Little Christmas, Nech spát, Blue Christmas nebo píseň Let it snow, kterou proslavil zejména Frank Sinatra. Koncert začíná v neděli v 18 hodin.

Jaroměř – Po roce se vrací ke svým příznivcům Studio Věšák se svými geniálními videoklipy, perfektně sehranými scénkami, dobrým humorem a hlavně příjemnou atmosférou. Jste zváni do Boučkova loutkového divadla v pátek 11. prosince ve 20 hodin.

Zdoňov – Adventní koncert v kostele Nejsvětější Trojice nabídne v sobotu od 17 hodin skladby Jaroslava Ježka i vánoční koledy. Teple se oblečte, doporučujeme deku a horký čaj do termosky. Nejméně polovina vstupného bude věnována na nákup hodinového stroje pro kostelní hodiny.

Trutnovsko - Za kouzlem starých novoročních a vánočních pohlednic do muzea

Trutnov - Pokud chcete prožít příjemné předvánoční odpoledne v Muzeu Podkrkonoší, jste zváni v sobotu ve 13 hodin. Odpoledne bude spojené s adventním koncertem Bossorek od 15.30 do 16.30 hodin. V 15 hodin bude v muzeu zahájena výstava nazvaná Kouzlo starých vánočních a novoročních pohlednic. Epozice byla sestavena ze sbírky Jana Hainiše.

Trutnov - Malé adventní trhy ve Staré radnici na Krakonošově náměstí v Trutnově se konají o třetím adventním víkendu od pátku do neděle. Organizátoři trhů slibují, že v obou patrech radnice bude na co se dívat a návštěvníci budou mít možnost nakoupit drobné dárky na Vánoce. Řemeslníci tu nabídnou tradiční rukodělné výrobky. Na trutnovských trzích nemohou chybět ani hosté z polské Swidnice. Otevřeno bude od 9 do 17 hodin.

Úpice - Vánoční koncert s Václavem Hybšem se uskuteční v pátek 11. prosince v Divadle Aloise Jiráska v Úpici. Hlavním hostem večerního setkání bude Luděk Sobota. Dále vystoupí Veronika Savincová, Barbora Mochová, Jan Smigmator a Martin Růža. Koncert v Jiráskově divadle začíná v 19.30 hodin.

Rychnovsko - Přijďte, budete se mít jako na zámku…

Rychnov nad Kněžnou – Na 1. nádvoří Kolowratského zámku se v sobotu od 10 do 16.30 a v neděli od 11 do 15.30 hodin konají IV. Rychnovské zámecké adventní trhy. Čekají vás tradiční řemesla, zvony a zvonky, vánoční ozdoby, keramika, cukrovinky, lidové kroje, medovina a další. Navíc se můžete těšit na doprovodný kulturní program. Vstup je zdarma.

Opočno – Divadélko batole zve v neděli od 15 hodin do Kodymova národního domu na loutkovou Vánoční pohádku.

Týniště nad Orlicí – V rámci Týnišťského adventu vás v neděli 13. prosince čeká Adventní koncert žáků ZUŠ. Koncert se koná v kostele sv. Mikuláše na Mírovém náměstí od 17 hodin.

Vamberk – Dětská móda Kačenka, Boutique Anna, Siluet prádlo a další v sobotu 12. prosince představí své modely na Modní show v Městském klubu Sokolovna Vamberk od 20 hodin.

Orlickoústecko - Obrazy, loutky a plastiky Jiřího Šimka v Galerii pod radnicí

Ústí nad Orlicí – V Galerii pod radnicí pořádá Klub přátel umění v pátek od 17 hodin vernisáž výstavy Jiřího Šimka s názvem Obrazy, loutky, plastika. Výstavu je možné zhlédnout do 1. ledna 2010. O hodinu později v 18 hodin vás srdečně zve Vokální okteto Generace do sálu ZUŠ J. Kociana v Ústí nad Orlicí na svůj koncert. Přijďte se vánočně naladit a společně si zazpívat.

Králíky – V neděli od 17 hodin pořádá Klub Na Střelnici vánoční koncert Big Bandu Letohrad. Představí se Velký swingový orchestr se sólisty a pěveckým tělesem Oktet Girl pod taktovkou Rostislava Zábrahy a Jaroslava Skalického.

Česká Třebová – Nedělní vernisáží v 17 hodin bude zahájena výstava betlémů. Akce proběhne ve výstavní síni místního kulturního domu. Na betlémy se můžete přijít podívat až do 30. prosince.

Pardubicko - Divadlo zítra oslaví sto let s múzou Thálií

Pardubice – Východočeské divadlo si v pátek od 18 hodin připomene 100. výročí otevření Městského divadla v Pardubicích. Při večeru nazvaném Sto let s múzou Thálii se sejdou bývalí a současní zaměstnanci divadla. Bude se křtít kniha Před oponou, za oponou a DVD o historii divadla a budou předány pamětní medaile. Nebude však chybět ani hudba, zpěv a tanec, řada přípitků a gratulací… Na sobotu od 11 a 13 hodin je pak připraven Velký den otevřených dveří. Zájemci budou moci projít zákulisím a seznámit se s jednotlivými divadelními profesemi. Obchodní oddělení při této příležitosti nabídne vstupenky s desetiprocentní slevou! Role průvodců po „divadelní kuchyni“ se tradičně zhostí sami herci.

Pardubice – V hudebním klubu Žlutý pes vystoupí v pátek večer známý zpěvák Michal Hrůza. Bývalý frontman populární skupiny Ready Kirken se zde představí se svou novou formací, která nese název Kapela Hrůzy. Začátek koncertu je v 21 hodin.

Pardubice – V Evangelickém kostele v Hronovické ulici se v neděli od 17 hodin koná koncert Václava Uhlíře (varhany) a Barbory Velehradské (alt).

(ivy,čer,ik,ron,řez,r,gag,ce,tod)