Stačí se stavit na chrudimském úřadu práce či dokonce jen rozkliknout internetovou stránku portal.mpsv.cz/eures, a narazíte na desítky nabídek na práci po celé Evropě. Podmínku to má jedinou: alespoň základní znalost angličtiny.

Z Chrudimě do Skandinávie například každý rok jezdí sázet stromy Jiří Štěpnička, vystudovaný učitel.

„Ne že by mě učitelování nebavilo, ale spíš nevyhovuje mým toulavým botám. Je to práce s velkou zodpovědností a na můj vkus za málo peněz,“ přiznává bývalý učitel.

Dvě minulé sezony strávil v jedné lyžařské restauraci v rakouských Alpách poblíž Salzburgu také kuchař Petr Cvrkal. Ten si tady vydělával dvakrát víc, než v Čechách.

„Byli jsme odříznuti od města a tudíž jsme ani moc peněz neutratili a víc si dovezli domů. Šéf s námi jednal naprosto seriózně, nikdo se na nás nedíval jako na lidi z Východu, kteří přijeli místním brát práci,“ vzpomíná Cvrkal.

Nabídek na chrudimském úřadě práce jsou desítky. Od pomocných dělníků přes řidiče, číšníky, účetní, pečovatelky či zdravotní sestry. Dozvíte se tady i finanční ohodnocení. Například automechanik si ve Velké Británii přijde na 17 tisíc liber ročně, účetní ve Španělsku za 24 tisíc eur. Čeští číšníci mají v Anglii od pěti liber na hodinu, zdravotní sestry deset a víc.

„Největší zájem o práci v zahraničí mají mladí lidé. Především pak ve Velké Británii, Irsku nebo Španělsku. V Německu a Rakousku už méně, tam je totiž stále ještě potřeba pracovní povolení,“ uvedla pracovnice chrudimského úřadu práce. Jak dodala, poptávka po práci v zemědělství či turistických centrech právě teď, před letní sezonou, vrcholí.

Práce v zahraničí