Dotace EU přiznaná v eurech se navíc po přepočtu na koruny zvýšila v důsledku toho, že Česká národní banka naši národní měnu nedávno devalvovala. To jsou dvě hlavní příčiny skutečnosti, že město Chrudim teď může v lokalitě pod nádražím investovat ještě 11 milionů korun nad rámec původně zamýšleného komplexu projektů.

Peníze do chodníků

„V podstatě vše to, co jsme si před čtyřmi lety v této lokalitě naplánovali, zde také bude už letos dokončeno. Avšak vzhledem k tomu, že konečným termínem projektu bude až červen roku 2015, využijeme této možnosti, přidáme něco i z městské pokladny a opravíme například chodníky od kruhové křižovatky u hotelu Bohemia ulicí Čs. armády až ke Škroupově ulici. Dále počítáme s opravou levého chodníku ve Škroupově ulici ve směru k železničnímu přejezdu. Zrovna tak můžeme opravit i chodníku v Palackého ulici. Jdeme-li od kruhové křižovatky směrem k Dukle, jedná se o celou pravou stranu, která se táhne například podél objektu Domu dětí a mládeže, obchodního domu Billa a polikliniky až ke Škroupově ulici. Rovněž se chystáme opravit chodníky v celé ulici Přemysla Otakara," vypočítává nové úkoly chrudimský starosta Petr Řezníček.

Věštba (ne)vyšla

Finanční plánování všech oprav pod nádražím podle starosty před čtyřmi lety připomínalo spíše výkon „delfské věštírny" známé ze starověkého Řecka. „Nikdo nevěděl, kam a jak se pohnou měnové kurzy. Euro se mohlo vůči koruně přehoupnout do zcela obráceného gardu a nám by teď nezbývalo než říct: litujeme, ale nemáme peníze ani na to, co jsme slíbili. Dopadlo to ale lépe a já myslím, že by byla škoda, abychom nabízející se možnosti nevyužili," uzavírá chrudimský starosta.