V této chvíli chodí do praktické školy právě šest žáků a tři ji v červnu coby deváťáci opustí. Zbylé tři děti však nezůstanou „na dlažbě". Vedení školy pro něj již v předstihu připravilo několik možností. První z nich byla takzvaná inkluze, tedy zařazení dítěte do běžné školy a její přizpůsobení žákovým potřebám.

Odchod jinam

„Druhá možnost je přestup na jinou praktickou školu v okolí. Dopředu jsme oslovili Čáslav, Heřmanův Městec a Chotěboř. S rodiči jsme poté probírali možnosti," vysvětluje ředitel ZŠ Třemošnice Lubomír Marek.

Dva ze zbývajících žáků jsou již ve věku, kdy by příští rok odešli tak jako tak, proto rodiče volili jejich umístění do škol, kde by posléze chtěli pokračovat s dalším vzděláním. Jeden tak poputuje na studia do Chotěboře a starší bratr se sestrou do Základní školy praktické a speciální školy Čáslav.

Zrušením praktické školy, která zde působila osm let, si však třemošničtí neuzavírají možnost znevýhodněné děti vzdělávat. „Možnost znovuotevření tu vždy existuje, když děti naplní určitý počet. Pro zřízení praktické školy není potřeba povolení ze strany ministerstva školství či krajského úřadu, ale je to součást základní školy, jako je třeba družina nebo školní jídelna a může o tom rozhodovat rada města," dodává ředitel Lubomír Marek.

Oprava se nevyplatí

Třemošničtí zastupitelé se na svém zasedání zaobírali také plánovanou opravou střechy muzea ve zřícenině hradu Lichnice. Zatékalo do ní, a tak ji během tohoto roku řemeslníci potáhnou novým plechem a zajistí voděodolnou vrstvou.

To však nebudou jediné opravy a stavební rekonstrukce, které se do konce tohoto roku v Třemošnici udělají. Brzy začne výměna oken v budově, kde nyní sídlí Policie ČR, a také se připravuje vyhlášení soutěže na dodavatele stavby dvou lávek přes Zlatý potok.

Nové parcely

Lávky jsou podle starosty Miroslava Bubeníka ve velmi špatném technickém stavu, takže se městu ani nevyplatí snaha o jejich rekonstrukci. Laciněji vyjde je postavit celé znovu. Vedení města už z rozpočtu vyhradilo určitou částku, leč výslednou cenu určí teprve plánovaná soutěž. Hotovo by mohlo být do konce tohoto roku.

Vedení města také schválilo vybudování elektrických přípojek pro rodinné domky na poli hned za Lichnickou ulicí. Celkem by zde mělo vzniknout 19 nových staveb. „Předběžná zájem o parcely je. Lidé se nás ptají, kdy začne prodej a tak," dodává Miroslav Bubeník.