„Hlavní vlna onemocnění by mohla přijít už v listopadu,“ domnívá se epidemiolog a ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula. Původně odborníci čekali hlavní atak až vlednu.

Čekaní na vakcínu

V listopadu by mělo začít velké očkování nejvíce ohrožených skupin obyvatel. Vakcíny by měly být rovnoměrně distribuovány do všech okresů.
Podle pokynů ministerstva zdravotnictví by měly být aplikovány nejprve pacientům s chronickými onemocněními dýchacích cest a nemocemi srdce. Seznamy pacientů sestavují zdravotní pojišťovny. Očkovat je budou praktičtí lékaři nebo v nemocnicích.

Pacienti nemusejí čekat, zda se neocitnou na seznamu „vyvolených“. Jestliže jejich praktický lékař usoudí, že ji potřebují, vakcínu dostanou.
Po nemocných budou očkováni zdravotníci a zaměstnanci v sociálních službách, především zaměstnanci lůžkových částí nemocnic, léčeben dlouhodobě nemocných, domovů důchodců či ústavů sociální péče.

V pardubické nemocnici by měla dostat vakcínu proti pandemické chřipce více než polovina zdravotníků. „Látku dostane asi 850 zdravotníků. Jelikož jsme očkovacím centrem, sami si je proočkujeme. Už máme jasné instrukce, kterých úseků se bude očkování nejvíce týkat,“ uvedla mluvčí nemocnice Alice Štrajtová Štefková.

Mezi tato nejvíce riziková oddělení nemocnic patří porodnice, jednotky intenzivní péče, laboratoře, zaměstnanci operačních sálů, obsluha rentgenů či příjmu. „Jmenné seznamy potřebných pracovníků jsme již odeslali na ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl ředitel orlickoústecké nemocnice Martin Procházka.

Mezi zdravotníky nejsou názory na vakcínu jednoznačné. Velká část z nich prohlašuje, že očkování odmítne. „Hodně ohlasů proti je například v lékařské komoře. Názory i u nás jsou opravdu nejrůznější, ale vyvíjejí se. Takže to vůbec nebudu komentovat ani do toho zasahovat,“ dodal Procházka.

Z pohledu společenské důležitosti a rizika možné nákazy budou přednostně očkováni také hasiči, policisté, energetici, plynaři, vodohospodáři nebo lidé zabezpečující dopravu. Jasno o počtu proočkovaných zatím profesionální hasiči nemají. „Finální seznam ještě není hotový a nerad bych zveřejňoval konkrétní čísla. Ale mohu říct, že s vakcínou proti pandemické chřipce se počítá u značného procenta záchranářů,“ uvedl mluvčí pražské centrály Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Skutečná prasečí chřipka „neřádí“ na východě Čech nijak dramaticky. „Šíření je postupné, nejde o geometrickou řadu. Většinou jde o import ze zahraničí,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Pardubicích Inna Valentová.

Krajská hygienická stanice v Hradci Králové zřídila na svých webových stránkách sekci nazvanou „Pandemic (H1N1) 2009“ .