Pětkou, ale v tomto případě vyjadřující počet dní, začíná i historie invaze Moskvy do jiného suverénního státu, a to Ukrajiny, čímž Rusko jako právně uznaný nástupce Sovětského svazu před 544 dny rozpoutalo na území Evropy největší konflikt od Druhé světové války. Ostatně, i na jejím vzniku se Moskva aktivně podílela dohodou s fašistickým Německem z roku 1939, známé jako pakt Ribbentrop-Molotov. Dvojsečné bylo pro celou střední Evropu i osvobození od fašistů sovětskou armádou o šest let později. 

Mimochodem, sám tajemník Ústředního výboru KSČ během Pražského jara a pozdější emigrant Zdeněk Mlynář své pozdější knize vzpomínek dal název „Mráz přichází z Kremlu“. Chtělo by se k tomu dodat slovo „vždy“. Alespoň v novodobé historii. Ale to už necháme na čtenářích. 

Okupace ze srpna 1968 v Hlinsku.
SRPEN 1968: Symbolické připomenutí 40. výročí okupace v Chrudimi

Připomeňte si s námi ve fotografiích a vzpomínkách dnešní výročí 55 let od invaze armád Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, která rozmetala veškeré naděje velké části národa na svobodu a demokracii a vyústila v dvacetileté období společenské stagnace známé jako normalizace. Všechny texty Chrudimského deníku týkající se roku 1968 najdete ZDE