Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prázdná místa v životě filmaře se postupně zaplňují

Chrudim - /VIDEO/ Po kulturní stránce je letošní rok v Chrudimi plný velkých výročí. V úterý si místní obyvatelé připomněli 80 let od dostavby Divadla Karla Pippicha a letos také uplyne 100 let od založení městského kina a také 45 let od nečekaného úmrtí chrudimského rodáka Milana Vošmika, který se nesmazatelně zapsal do historie Československého filmu.

21.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Právě na osobnost téměř zapomenutého chrudimského režiséra se zaměřili pracovníci Státního okresního archivu Chrudim, aby vyplnili prázdná místa v jeho životopisu. Týká se to například okolností jeho předčasné smrti 23. prosince 1969 a místa jeho posledního odpočinku.

Hledání historie

Archiváři Petr Boček a Ivo Šulc se proto obrátili s prosbou o informace na Chrudimáky a dobře udělali.

„Výzva padla na úrodnou půdu, protože se nám ozval kamarád Milana Vošmika z dětství, který se s námi podělil o vzpomínky, co všechno spolu prožili. Novinkou pro nás byla třeba informace, že Milan Vošmik byl členem skautského oddílu v roce 1945," říká archivář Petr Boček.

Rodina Vošmikových se po válce odstěhovala do Broumova, odkud tento týden přišel dopis, v němž tamní obyvatelka vzpomíná na maminku Milana Vošmika, která byla její velmi dobrou známou. „Dozvěděli jsme se, že ještě v roce 1992 byla naživu a svého syna přežila o spoustu let. Kde a kdy zemřela však stále nevíme," doplňuje Petr Boček.

Vzpomínka na zdi

Ačkoliv byl Milan Vošmik významným chrudimským rodákem, ve městě nemá pamětní desku a ani žádná z ulic nenese jeho jméno. To hodlají pracovníci Státního okresního archivu Chrudim změnit.

„Chtěli bychom odhalit jeho pamětní desku. Zatím není jisté, zda bude viset na Vošmikově rodném domě stojícím na Masarykově náměstí čp. 206, nebo nebo na zdi městského kina. Vše bude záležet na tom, zda se město domluví s majiteli domu na náměstí," upřesňuje archivář.

Deska bude odhalená nejpravděpodobněji počátkem prosince, kdy také chrudimský filmař před 45 lety zemřel. „Zvažujeme s Chrudimskou besedou i celodenní promítání filmů Milana Vošmika," doplnil ještě Petr Boček.

Vzpomínkové akce přímo se týkající filmové produkce a projekce v Chrudimi však začnou mnohem dříve. Už od března si návštěvníci městského kina mohou prohlédnout výstavu věnovanou jeho historii a také samotnému vybavení a filmové technice. Koho nezajímají technické parametry, ten jistě ocení druhou část výstavy, kde bude uvedený výčet osobností spojených s filmovou a televizní produkcí, kteří mají vztah k Chrudimi.

Jistý výčet se objevil již v roce 2010 v rámci akce Chrudim hraje, leč archiváři seznam přepracovali a doplnili o nová jména.

Slavní obyvatelé

„Medailonky budou stručnější, protože v původní délce by si je návštěvníci četli minimálně tři hodiny, ale zase tam budou nové osobnosti" říká archivář.

V Chrudimi prožila rok svého dětství třeba herečka Zlata Adamovská. Protože její otec byl voják z povolání, rodina bydlela ve vojenských domcích na Skřivánku. „Sama si na tu dobu nevzpomíná, ale její maminka ano. Žil tu také poměrně málo známý herec Emanuel Kovařík," uzavírá Petr Boček.

Milan Vošmik

Milan Vošmik se narodil 8. září 1930 v rodině četnického štábního strážmistra Josefa Vošmika. V roce 1946, se rodina přestěhovala do Broumova a Milan v roce 1949 nastoupil na pražskou FAMU. V letech 19541956 byl režisérem dětských vysílání

Československé televize. V té době už externě spolupracoval s Filmovým studiem Barrandov, kde byl od roku 1957 zaměstnán. První celovečerní Vošmikův film Honzíkova cesta (1956) získal na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež v Benátkách roku 1957 hlavní cenu. Následovala celá řada snímků, z nichž se některé dodnes objevují v programech televizních stanic (například Táto, sežeň štěně).

Petr Boček, Ivo Šulc


Autor: Redakce

21.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Interiér slatiňanské Švýcárny.

Švýcárna se těší velkému zájmu návštěvníků

Keltský skanzen v Nasavrkách

Nasavrčtí Bójové oslavili patnáctiny

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

Místo vrátnice se bude volit v základní škole

Luže – Tři změny ve volebních okrscích hlásí pracovníci městského úřadu v Luži.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Chrudim - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení