„Zatím to jde. Máme plné ruce práce a snažíme se sníh likvidovat. Venku máme všechny pracovníky, kteří se o úklid sněhu starají," popsala situaci v Trhové Kamenici pracovnice tamního řadu městyse Lucja Němcová. Její slova vystihla situaci, která v úterý panovala i v dalších městech okresu.

„Prohrnujeme chodníky, aby se to zbytečně neudusalo, až půjdou děti ze školy. Jestli bude chumelit celou noc, ráno to bude horší. Zítra začneme znovu vyhrnovat od páté hodiny ranní, ale za půl hodiny se město od sněhu nevyčistí. Podle plánu nejprve uklidíme frekventované chodníky," doplnil starosta Ronova nad Doubravou Miroslav Žítek.

Řada bouraček

Sníh bezesporu nejvíce zaskočil řidiče, kteří od rána na cestách bourali doslova jako na běžícím pásu. Přímo v Chrudimi se staly dvě dopravní nehody. Před desátou hodinou dopoledne se srazila dvě osobní auta v ulici Čáslavská, čímž vznikla dopravní zácpa. Po obědě okolo jedné hodiny se střetly dva vozy i v ulici J. E. Purkyně.

Bouralo se také v Luži a v Bylanech. „Máme hlášenou dopravní nehodu i v obci Vápenný Podol, kdy jeden z řidičů utrpěl lehké zranění," dodal mluvčí Policie ČR Jiří Tesař.

„Menší problém byl jako obvykle s prázdnými kamiony," komentoval obvyklou dopravní komplikaci vedoucí provozu chrudimského cestmistrovství Jiří Nezval. Kamion uvízl třeba v chrudimské ulici Čáslavská.

Dopravní nehody zapůsobily na plynulý provoz autobusů více, než husté sněžení. „Dva autobusy stojí u dopravní nehody. Jsou tam jako němí diváci. Jeden je u Načešic ve směru na Třemošnici a druhý ve Vraclavi. Lze předpokládat drobné zpoždění u ostatních autobusů kvůli dopravní situaci," uvedl provozní ředitel Veolia Transport Václav Gabriel.

Sníh nezaskočil ani železničáře. Podle ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubicích Michala Štěpána vlaky jezdily na čas. Největší zpoždění bylo dvě minuty.

Silničáři mají situaci pod kontrolou. „Technika je neustále v provozu, jenom se při směnách střídají její posádky," dodal Jiří Nezval.

LUKÁŠ VANÍČEK