Před třinácti lety Mikroregion Chrudimska vyznačil cyklistické trasy v regionu, které slouží dodnes a jsou i nadále udržovány. „Následně zpracoval mikroregion projekt na rozvoj cyklotras na Podhůře a o jeho realizaci z dotace se postaralo město Chrudim," připomíná předseda mikroregionu a starosta Rabštejnské Lhoty Vladimír Pecina.

V rámci letošního roku budou zkraje prázdnin v okolí tří desítek obcí mikroregionu umístěny cyklostojany pro cyklisty. „Mikroregion se dlouhodobě stará o vyvážený rozvoj regionu a cyklistika je něco, co všechny spojuje. Do téměř všech obcí se dostanete po cyklotrasách a nyní nově bude možnost bezpečně a pohodlně odložit kolo a podívat se například po kostelích, památkách nebo třeba do místní hospody na gulášovku," říká autor myšlenky a místopředseda mikroregionu Roman Málek.

Loni byla připravena projektová dokumentace na cyklostezku z Bylan do Chrudimi. „Nyní jednáme s majiteli pozemků a pokračujeme s přípravou projektu," popisuje člen výboru a starosta Bylan Jan Málek.

Letos se začalo s přípravou projektové dokumentace cyklostezky z Chrasti do Zaječic. „V přípravě je stezka o délce čtyř kilometrů, která spojí dvě obce a po dokončení obchvatu města Chrudim bude pak i bezpečný úsek až do Slatiňan," prozrazuje jednatelka svazku a chrastecká starostka Martina Lacmanová.

Na projektech budování cyklostezek se pracuje i nadále, ale jejich realizace s ohledem na finanční náročnost bude závislá na poskytnutých dotacích.
Ve Slatiňanech vznikne letos nově Vilemínina stezka. „Ta je součástí volného času pro veřejnost a návštěvníky. Doplní nejenom slatiňanský park, zámek, ale i Švýcárnu či Kočičí hrádek," doplnil hospodář svazku a starosta Slatiňan Ivan Jeník.

V turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko je radost cestovat na kole. Komu navíc vadí kopce, může využít půjčovnu Českých drah a třeba i deset kol si zapůjčit v Hlinsku a podél pramene řeky Chrudimky sjet malebnou krajinou až do Chrudimi, kde lze kola vrátit. Další zajímavosti regionu naleznete na www.navstevnik.cz