Hotel Bohemia je osiřelý dodnes. Jisté je jen jedno - vlastník hotelu na pozemku, který má pronajatý od města, podzemní parkoviště nepostaví. Vybudovat by ho mohlo město. Mezitím se město spálilo s právními službami, na které si najalo dnešní senátorku Janu Zwyrtek Hamplovou. S tou se radnice dodnes pře.

O tom jsme psali zde:

Věhlas chrudimského hotelu je pryč, deset let objekt chátrá.
Ostuda Chrudimi. V hotelu Bohemia ubytovnu nechceme, říká Pilný. Variant je víc

Do září 2013 se měl hotel proměnit ve čtyřhvězdičkové zařízení. Rekonstrukce se ale nečekaně protáhla kvůli údajným machinacím s dotacemi. A není otevřen dodnes. Co se týče slibovaného podzemního parkoviště, zřejmě nejschůdnější je v současné době možnost, že město převezme od majitele hotelu projekt a postaví ho samo.

Ale to nejsou všechny problémy během desetiletého martyria. Údajná židovská rituální lázeň mikve, která byla při zemních pracích v roce 2013 objevena v místě budoucího parkoviště, nakonec podle expertů není pravá mikve: Ministerstvo kultury rozhodlo o tom, že nejde o mikve, a tudíž ani o kulturní památku. 

Možná židovská lázeň mikve.
Mikve není mikve. Lejstro o tom ale chrudimští úředníci předloni zašantročili

Pikantní je, že k verdiktu ministerstva ale došlo už v roce 2021 a písemnost ležela v kanceláři městských památkářů. Na radnici proto od února 2023 běží interní vyšetřování, kdo lejstro zašantročil.

Připomeňte si ve videu záchranný archeologický výzkum před deseti lety v místě tehdejšího parkoviště před hotelem Bohemia. 

Informace k videu od AV ČR:

Zveřejněno 16. 6. 2013, autorem je Akademie věd ČR.
Záchranný archeologický výzkum, který od počátku března 2013 vede pražský Archeologický ústav AV ČR v lokalitě r.e. konstruovaného hotelu Bohemia v Chrudimi, doložil, že počátky středověkého osídlení v tomto místě sahají až do 14. století. Překvapivý byl však nález pravěkého osídlení. Zjištěny byly dvě jámy z nejmladší fáze kultury s lineární keramikou, tzv. šáreckého typu (cca 4900 př. n. l.). Pro archeology byl tento objev nečekaný, neboť nositelé této kultury si obvykle pro svá sídliště vybírali místa se sprašovým podložím, které zde zcela scházejí.

A ve fotogalerii se pak v archivních fotkách podívejte na zašlou slávu známého chrudimského hotelu.

Zdroj: Akademie věd České republiky