V budově internátu zemědělské školy proběhla pro veřejnost osvětová přednáška s besedou na téma „Zdravý intimní život“.

Účastníci se zde mohli dozvědět o prevenci HIV a Aids a o dalších sexuálně přenosných chorobách. Tibor Schwarz z Ekoporadny a Ekocentra Zelený dům, zaměřeného na trvale udržitelný rozvoj a životní styl, představil tematické grafy, tabulky, statistiky a informoval o současném stavu v ČR a ve světě. Upozornil na fakt, že zatímco ostatní země bijí na poplach a snaží se prevenci, která je tou nejlepší a nejlevnější variantou, jak obyvatelstvo chránit, podporovat, náš stát tyto programy výrazně utlumil.

Například v budově Krajské hygienické stanice v Pardubicích, nebylo možné sehnat jedinou brožuru s touto tematikou. „Prý se již žádné materiály posledních pár let nevydávají a tudíž mne odkázali na neziskové organizace, které se tomuto problému věnují. Přitom od počátku roku bylo v ČR zjištěno nových 126 HIV pozitivních, což je výrazný vzestup. Celkový počet tak činí 1470 osob. Ovšem odhady mluví o čísle 10 - 15 x vyšším, jelikož člověk může být bez příznaků i 10 let a nemusí o nákaze vůbec vědět. Pokud tedy v Pardubickém kraji mluvíme o 17 HIV pozitivních, celkový počet se může blížit až dvěma stům HIV infikovaných občanů,“ uvedl Schwarz

Na závěr přednášky byl účastníkům promítnut film s názvem Synkopa imunity, který zapůjčilo Občanské sdružení Acet Chrudim.
Česká společnost AIDS pomoc, provozující v Praze anonymní bezplatné anonymní testování na HIV a linku Aids pomoc na čísle 800 800 980 (NONSTOP a zdarma, pouze z ČR), poskytla pro přednášku preventivní příručky a brožury. Byly zaměřeny jak pro občany heterosexuální, tak i homosexuální a bisexuální orientace. Na závěr předal Tibor Schwarz slovo Jiřímu Merglovi, studentovi Střední školy zdravotnické a sociální v Chrudimi, který informoval o důsledné kontrole u všech odběrů krve a o možnosti testování na HIV v Chrudimské nemocnici na zdejší Václavské ulici.

Tibor Schwarz,
Ekocentrum Zelený dům