"Názvy některých ulic se v Proseči používají už téměř 100 let. V roce 1987 došlo podruhé k novodobému pojmenování již zavedených názvů. Bohužel ani v historickém ani novodobém věku nedošlo k oficiální registraci ulic, z tohoto důvodu v Proseči ulice oficiálně neexistují. Ve městě jsou nyní některá popisná čísla dokonce třikrát," uvedl starosta Jan Macháček.
Pro a proti
Zastupitelé i radní nyní požadují způsob řešení, který popíše výhody i nevýhody a bude obsahovat i vyčíslené náklady na přejmenování.
Proti návrhu například mluví nutnost výměny občanských průkazů, které už ale Městský úřad v Proseči vydávat nemůže.
„Například integrovaný záchranný sbor bude moci přijet hned na místo, kde je potřeba. Byl jsem svědkem několika událostí, kdy záchranáři bušili na úplně jiné dveře," zmínil starosta jednu z výhod přejmenování.
Pokud zastupitelstvo návrh schválí, přejmenování nebude náhlé. Na etapy a v průběhu dvou let se změní jména těch nejdůležitějších ulic, aby se už jména nedublovala. O nových názvech rozhodnou občané.
Před otázkou, jak pojmenovat novou ulici, nyní stojí či ještě nedávno stáli zastupitelé i v dalších městech.
Například v Chrasti připravují výstavbu nové lokality rodinných domů. „O jméně jsme zatím nediskutovali. Až budeme vědět, kdo bude mít o parcely zájem, uděláme referendum, aby si obyvatelé sami název vybrali. Doufám, že k této záležitosti přistoupí zodpovědně," konstatovala chrastecká starostka Martina Lacmanová.
Historické prameny
O názvu několika nových ulic, které předloni vznikly ve Slatiňanech, také mohli rozhodnou sami obyvatelé. „Vyzvali jsme občany, aby dali návrhy. Ty nejčastější zastupitelstvo odsouhlasilo," uvedl starosta Ivan Jeník.
Naopak v Seči se při pojmenování ulic drželi historických pramenů. „Nechtěli jsme vymýšlet nic nového. Například zde Václav Mareš vlastnil zámek, tak jsme po něm pojmenovali ulici," řekl starosta Marcel Vojtěch.
LUKÁŠ VANÍČEK