„Problémy s tím bývají například v místní části Kunčí anebo u chatové oblasti Na Borku. Ale znáte to, když někoho nechytíte přímo za ruku, lidé svalují odpovědnost jeden na druhého. Místní říkají, že za nepořádek mohou hlavně chataři, zatímco chataři to popisují obráceně nebo zase prstem ukazují na zahrádkáře," povzdechl si slatiňanský starosta Ivan Jeník.

Podle starosty se ale situace proti minulosti přece jen dost zlepšila. Především proto, že město disponuje už skoro dva roky vlastní kompostárnou, která se nachází za škrovádským seníkem a ročně může zpracovat až 150 tun biologického odpadu. „Vloni bylo takové sucho, že tráva moc nenarostla a kapacitu kompostárny jsme plně nevyužili, avšak letos už je to bez problémů," doplnil starosta.

V souladu se získanou dotací smí kompostárna sloužit po dobu několikaleté udržitelnosti projektu výhradně Slatiňanským. Jak ale starosta říká, když přijede s jednou kárkou třeba člověk ze sousední Svídnice, nikdo ho s ní zpátky nevyžene. Vzniklý kompost také není možné po dobu udržitelnosti projektu dál prodávat. Je proto k dispozici pouze za odvoz místnímu hřebčínu a jedné zemědělské společnosti.