Nevyužívaný a chátrající dům pod slatiňanským zámkem, ve kterém se svého času nacházely i dílny výrobního družstva Modela, se má proměnit v moderní multifunkční objekt, který však zároveň bude přiznávat své historické kořeny.

Po rekonstrukci se do budovy nastěhuje knihovna, informační centrum a najde se zde místo i pro klubovny a pro další zázemí několika slatiňanských spolků. Ústředním prostorem celého objektu bude reprezentativní sál s galerií, který má pojmout až 170 lidí.

SOUTĚŽILO 25 NÁVRHŮ
Architektonická soutěž na přestavbu objektu se uskutečnila vloni, odevzdáno bylo 25 návrhů, jež pak město všechny představilo veřejnosti.

Vítězná architektonická kancelář má na vypracování stavebního projektu lhůtu 40 týdnů od podpisu smlouvy. „V rámci této práce se musí uskutečnit i veškerá vyjadřovací řízení, například s hasiči, s institucemi památkové péče, ochrany životního prostředí a tak dále,“ popsal další kroky slatiňanský starosta Ivan Jeník. 

Z výstavy po skončení architektonické soutěže.Zdroj: Deník/Marek Nečina
Z výstavy po skončení architektonické soutěže.

STÁT MÁ 40 MILIONŮ
Projekt by podle starosty měl být hotov někdy v průběhu prvního pololetí příštího roku. Poté město zažádá o stavební povolení. Proběhne-li tato žádost bez odvolávek či jiných komplikací, je třeba předběžně počítat s dalšími dvěma měsíci.

Poté bude nutné vypsat ještě soutěž na zhotovitele díla, která se může protáhnou případným odvoláním některé z neúspěšných firem. „Kdyby šlo všechno hodně dobře, ale opravdu hodně dobře, tak by se mohlo začít stavět příští rok na podzim. Spíš ale počítám s jarem roku 2020,“ pokračoval starosta Ivan Jeník.

„Samozřejmě za podmínky, že se nám podaří zajistit dotace nebo i další finanční zdroje. Půjde totiž o dílo v projektové hodnotě až okolo 40 milionů korun,“ připomněl starosta. Ohledně hledání vhodné dotace je starosta domluven na spolupráci i s europoslancem Tomášem Zdechovským.

První trénink fotbalistů MFK Chrudim.
Spoluhráči za dva roky vyzráli, věří posila