„Máme tu preventisty z 39 měst a obcí. Nechyběli zde zástupci statutárních měst Prahy, Ostravy, Opavy, Brna, Karlových Varů, Liberce, Pardubic, ale také zástupci odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR v čele s ředitelkou tohoto odboru paní Mgr. Jitkou Gjuričovou,” říká za Hlinsko organizátor semináře a manažer prevence kriminality Jiří Hrabčuk. Ve čtvrtek byla hostem i Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí.

V přednášce o týrání a zneužívání dětí ředitelka Fondu ohrožených dětí seznámila preventisty kriminality se zařízením Klokánek. Zařízení proslulé zejména „kuřimskou kauzou” pomáhá týraným, zanedbávaným, zneužívaným, opuštěným nebo jinak sociálně ohroženým dětem. „Snažíme se poskytovat péči co nejbližší rodině v bytech, kde samostatná péče probíhá pomocí tet, které se střídají po týdnu nepřetržité péče a starají se o maximálně 4 děti. V ústavních podmínkách, kde jsou vychovatelé pro mnoho dětí toto nelze” vyzdvihuje přednosti Klokánku Marie Vodičková. Účastníky semináře zajímaly podmínky umístění a šance návratnosti dětí do rodin. Strhující byly i případy týrání, kterých řeší Fond ohrožených dětí kolem 200 za rok.
Projekt „pes Ajax” zaměřený na předškolní děti v oblasti prevence v dopravní výchově, vlastní bezpečnosti, co se smí a nesmí apod., učí děti jak se správně chovat. Podle Blaženy Kašparové je důležitá součinnost policie státní, ale i městské. „Je důležité, aby dítě dostalo metodickou pomůcku přímo od uniformovaného policisty. Pro dítě je to jiná situace, než když dostane sešity od paní učitelky, dítě bude více motivováno,“ dodává duchovní zakladatelka psa Ajaxe. Součástí projektu Ajax jsou i pomůcky jako plyšový pes či didaktická hra s kladnými a zápornými příběhy dětí, které mohou denně prožít.

Na závěr představil Petr Bittner občanského sdružení Amalthea program sanace rodiny z pohledu prevence. Problém je zaměřený na poskytnutí odborné pomoci při vytváření bezpečného rodinného prostředí, které umožňuje setrvání dítěte v jeho biologické rodině nebo návrat z ústavní výchovy.

Preventisté si během semináře předali bohaté zkušenosti mezi sebou. Jak uvedl k doplnění programu Jiří Hrabčuk: „Účastníci setkání se tak mohli seznámit s novými trendy a postupy při řešení problémů v oblasti extremismu, obchodování s bílým masem a prostituce, týrání a neužívání dětí, drogovou problematikou apod.”

Poslední den semináře na téma „Trestná činnost páchaná dětmi a mládeží a taktéž i páchaná na mládeži,” se poslední den zaměřil na drogovou trestnou činnost mládeže a kriminalitu mládeže.

Neformální část programu semináře vyplnila prohlídka skanzenu na Veselém kopci, historické části města a návštěva hlineckého pivovaru.

(rl)