AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NÁVŠTĚVY

SKUTEČ

Krátce po deváté hodině dorazil prezident Václav Klaus s manželkou Livií do Skutče.

Na zdejším náměstí ho uvítaly stovky lidí.

Mezi nimi i starosta města Pavel Novotný, který krátce představil město a pochlubil se také největšími úspěchy Skutče.

Starosta připomněl i zdejší kamenickou a obuvnickou tradici, neopomněl zmínit ani činnost skutečských uměleckých spolků.

Prezident v doprovodu manželky také odpovídal na dotazy zdejších školaků.

Ty zajímalo například, zda má prezident nějaký poklad, zda je v životě šťatsný a zda ho baví jeho práce.

Od představitelů města obdržel prezident na památku různé dary, nechyběla mezi nimi ani tradiční obuv "botaska" vyráběná právě ve Skutči (viz. níže).

Prezident si dokonce pochvaloval, že se trefili do jeho velikosti.

Od klasických botasek po prezidentské "Václavky"

Firma Botas vyrabí "botasky" již od roku 1966, kdy přišla s modelem Classic. Ten byl navržen navržen Marcelem Scheinpflugem, poté prošel v osmdesátých letech minulého století značnou modernizací. Původní materiálem byla kůže mongolských koní, poté se přešlo na syntetický materiál. Comeback klasických "botasek" přišel v roce 2005, kdy se tato obuv zařadila mezi 100 českých designérských ikon.

V roce 2008 si je vybralitehdejší studentigrafického designu a vizuální komunikace na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze Jan Kloss a Jakub Korouš jako základ pro školní projekt „botas 66“ a vyhráli s ním cenu za evropský design ( ED – Awards) ve Stockholmu.

Díky jejich spolupráci s firmou Botas pak vznikla pro sezonu 2009/10 kolekce 13 rozmanitých opět usňových modelů, která získala třetí místo v kategorii Výrobce roku prestižní ceny Czech Grand Design za rok 2008, modely byly poté v roce 2009 vybrány representovat Český průmysl na akci Czech Selection v italském Miláně.

U příležitosti návštěvy města Skutče prezidentským párem pak byl vytvořen model Prezident, pracovně nazvaný „Václavky“.
Výprava s prezidentským párem se nyní přesouvá do Proseče, která je dalším cílem návštěvy.
PROSEČ U SKUTČE:

V Proseči na Skutečsku uvítali vzácnou návštěvu kolem půl jednácté rovněž stovky lidí.

Prezidentský pár přivítal starosta obce Martin Novák. V zasedací síni zdejšího obecního úřadu poté prezident odpovídal na otázky přítomných představitelů samospráv z okolních obcí regionu Toulovcovy Maštale.
Václav Klaus se vyjadřoval i k současné politické situaci, dotkl se také otázek životního prostředí a změn klimatu.
Při odchodu z radnice ho obklopily zástupy dětí i dospělých, kteří hlavu státu nechtěli pustit bez podpisu dál.
Prezident proto na místě rozdal desítky autogramů, poté se celá výprava mohla přesunout do zdejší výrobny dýmek.
(man)

Prezident Václav Klaus je na oficiální návštěvě Pardubického kraje již potřetí. Tomu se musel přizpůsobit i program, který pro něj krajská samospráva připravila. Tak, aby se nedubloval s předchozími návštěvami. V rozpisu programu proto na něj čekají spíše menší obce a také některé firmy.

Z notýsku pořadatelů státní návštěvy

• V úterý po deváté hodině očekávají prezidentskou „vizitu“ ve Skutči. Uvítá ji pěvecký sbor. Pak se Václav Klaus pozdraví s představiteli města a jeho obyvateli. Před desátou navštíví místní kamenickou firmu Grano.

• Další zastávka bude v Proseči. Prezidentský pár se setká se zástupci mikroregionu Toulovcovy maštale a prohlédne si tradiční výrobnu dýmek.

• Se starosty měst a obcí regionu poobědvá v zámku Nové Hrady a po malé exkurzi v ojedinělém muzeu cyklistiky přejede do nedaleké Luže.

• Tam před třetí odpoledne navštíví Hamzovu odbornou léčebnu a pobeseduje s jejími klienty.

• Úterní program bude končit v Jenišovicích, letošní Vesnici roku Pardubického kraje. Jenišovští ukážou prezidentovi hasičské minimuzeum a nabídnou mu projížďku historickým hasičským autem.

• Večeře se bude podávat v pardubickém hotelu Zlatá štika. Při ní se hlava státu setká se zástupci odborů významných zaměstnavatelů kraje. (pl)

Plán cesty prezidenta po kraji

Druhý den cesty, úterý 8. září 2009

9.15 hodin - Skuteč
- setkání s občany a představiteli obce Skuteč (prostranství před Obecním úřadem)
- 9.55 hodin - návštěva firmy Grano Skuteč s.r.o.
Návštěva prezidenta uzavře pro vozidla od šesti do 11 hodin Palackého náměstí, parkoviště v Tylově ulici před poštou a parkoviště před kulturním domem. Podobná omezení budou i v jiných městech a obcích.

10.35 hodin - Proseč u Skutče
- návštěva Obecního úřadu
- setkání s představiteli obce a se zástupci sdružení obcí Toulovcovy Maštale (Obřadní síň)
- 11.25 hodin - návštěva společnosti BPK spol.s.r.o.

12.15 hodin - Nové Hrady
- oběd pořádaný hejtmanem Pardubického kraje za účasti starostů obcí a měst regionu
- 14.05 hodin - prohlídka expozice muzea kol

14.50 hodin - Luže
- návštěva Hamzovy odborné léčebny
- beseda s klienty léčebny (u altánku)

16.00 hodin - Jenišovice
- setkání s občany a představiteli obce Jenišovice (sál bývalé školy)
- 16.30 hodin - návštěva hasičského minimuzea


Pardubice prezidentovi tleskaly za kritiku státních maturit

Pardubicko - V Pardubickém kraji, ačkoliv je krásný, jsem nikdy nebyl jako turista, přiznal Václav Klaus

Dav asi 300 lidí přivítal v Opatovicích prezidenta Václava Klause, který právě tady v pondělí zahájil svou třídenní návštěvu Pardubického kraje.

Vedle přijetí vedením obce se dočkal především básničky a dárečků od dětí ze zdejší školy. Ty mu předaly pět krabic s pardubickým perníkem společně s certifikáty „Výpis z katastru perníkových nemovitostí“. Přesně tolik má totiž prezident vnoučat.

„Byly jsme na prezidenta zvědavé. A taky se můžeme trochu 'ulejt' z vyučování,“ švitořila děvčata z první řady.

Klaus hned na uvítanou stočil řeč na nynější politickou krizi s hrozícím odkladem voleb. „Tentokrát v tom jsou politici nevinně. To ústavní soudci usilují o povýšení na Slunci, o své zviditelnění, a využili k tomu tuto příležitost. Pokud se někomu nelíbilo květnové rozhodnutí sněmovny, měl si stěžovat tehdy. A ne až teď, to hodnotím jako naschvál,“ řekl Klaus.

Na toto téma se ostatně zavedla diskuze i při debatě na pardubické univerzitě. Tam označil rozhodnutí Ústavního soudu za „útok zvenčí na politický systém a politické strany“. Odpovědi na dotaz Deníku, v čem spočívá tento „útok“ nezávislé soudní moci na jí nezávislou moc výkonnou, se však vyhnul.

„Prostě to nebylo neutrální soudní rozhodnutí. A já udělám vše pro to, aby byly volby co nejdříve,“ dodal Klaus.
Od studentů si však vysloužil aplaus za svůj odpor k připravovaným státním maturitám. Označil je za „hloupost, naschvál a zbytečnost“. Není podle něj důvod měnit dosavadní systém a plně by důvěřoval školám.

Aula byla zaplněná k prasknutí, ale hlavně středoškoláky. Vysokoškolákům totiž ještě nezačal semestr. Tiché soustředění posluchačů na vzácnou návštěvu připomínalo, jako by před nimi běžel na plátně akční film.

Obdobné otázky padaly i odpoledne při setkání s krajskými a městskými zastupiteli. Po nich na prezidenta na Pernštýnském náměstí čekal štrúdl nejméně 200 lidí, kterým na autogramiádě podepisoval svou novou knihu „Modrá planeta v ohrožení“. (kim)