Akci Květen v květu zahájí ve 14 hodin v Konferenčním sále Hamzovy léčebny ředitel lužské léčebny Václav Volejník. Poté se slova chopí botanik Václav Větvička, který porozpráví o denivkách, pivoňkách a kosatcích, které právě kvetou. Jako tradičně se lidé od 15.15 hodin mohou zúčastnit procházky arboretem s tímto renomovaným botanikem.

Hrané prohlídky divadelního spolku Acord ve Státním zámku Slatiňany jsou divácky velmi atraktivní. Nedávno rekonstruovaný zámek a park stojí za to navštívit. Foto: FB Acord
Zámek Slatiňany hostí hrané prohlídky, Vilemína a Franz Josef zvou k návštěvě

Rozkvetlý Hamzův park a arboretum si projde také prezidentský pár. Už od rána Petra Pavla s chotí čeká při návštěvě Pardubického kraje nabitý program. Na Chrudimsku mají v plánu prohlédnout si sklad hmotných státních rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce, poté bude jejich cesta pokračovat do Hamzovy léčebny v Luži.

Tam se Pavlovi setkají v jednom z pavilonů s dětskými pacienty, prohlédnou si areál a projdou se arboretem, které se právě nyní v květnu ukazuje návštěvníkům v celé své kráse.

Hamzovým parkem lze procházet jen tak, pro radost z krásné přírody. Zájemci o dění kolem nás se ale mohou i poučit. Tabule naučné stezky „Hamzův park a arboretum“ je zavedou za dřevinami šesti světadílů.

Kýho vira! Botanik Větvička poslal milý dopis Hamzově léčebně v LužiBotanik Václav Větvička pravidelně léčebnu v Luži navštěvuje.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Poskytnou také dostatek informací nejen o dřevinách, které jsou v různých částech arboreta koncipovány do zajímavých celků. Na tabulích jsou kromě dendrologických údajů uvedena také základní historická fakta z historie léčebny.

Na vybraných stromech jsou umístěny cedulky expozice Tichý svět kůry. Dále zde najdete bylinkovou zahrádku nebo květinové koberce jako součást programů na podporu biodiverzity.

Hamzovo arboretum je nyní rozkvetlé do velké krásy.Hamzovo arboretum je nyní rozkvetlé do velké krásy.Zdroj: Hamzova léčebna Luže

Hamzův park a arboretum najdeme v areálu Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé v Luži na Chrudimsku. Lékař František Hamza založil na svahu pod hradem Košumberk v roce 1901 u nás vůbec první léčebnu pro tuberkulózní a skrofulózní děti. Dobře si uvědomoval, že pro jeho pacienty není důležitá jen léčba samotná, ale i prostředí, ve kterém někteří strávili i několik let. Proto se rozhodl postupně vznikající areál osázet dřevinami a přeměnit na park. Díky jeho zálibě v exotických druzích dřevin se tak jeho léčebna stala vlastně i arboretem. Vznik parku je datován rokem 1910.