Vskutku originální dárek věnovala hlavě státu a jeho manželce kamenická a dleždická firma Grano Skuteč. Majitelé a zaměstnanci hovořili s prezidentem a jeho paní o tom, že se firma výrazně podílela svými pracemi také na rekonstrukci Pražského hradu. Vzácná návštěva podepsala v sídle společnosti pamětní list a obdržela stylový dar – sochu psa. Ten bude zdobit domov Klausových, případně prostory zámku v Lánech.

Návštěvě Hamzovy odborné léčebny v Luži – Košumberku věnujeme ve středečním vydání Chrudimského deníku zvláštní stranu. I zde dostali Klausovi dárečky na památku. Prezidentovi byl určen autorsky signovaný výtisk biografie zakladatele léčebny napsané Ilonou Borskou „Kdo byl Hamza?“, včetně CD verze vypracované léčebnou, kde je děj knihy doplněn o desítky historických fotografií. Význam profesora Františka Hamzy dokládá odborná rozsáhlá studie Věry Linhartové „Skutkem a pravdou milovat lidi“. Livii Klausovou potěšila jemná knížka Milady Večeřové „Děti z Košumberku“ a knihu Václava Větvičky „Moje květinová dobrá jitra“ s jeho autorským věnováním.

Nejen duševnem je člověk živ. Studenti Hotelové školy Bohemia v Chrudimi provázeli prezidenta prvními dny jeho pobytu v našem regionu.

V pondělí vařili večeři, hlavním chodem byla kachní filátka na medu. Poté a poté obsluhovali Václava Klause na pardubickém zámku.

V úterý škola zajišťovala „číši vína“ pro prezidentskou návštěvu ve firmě Grano Skuteč. „Obě akce byly pro naši školu velikou poctou. Jsme rádi, že prezidentský pár i další hosté vyjádřili s našimi službami spokojenost,“ řekl ředitel školy Jaromír Pecina.