Až přišel nápad, díky kterému po pár týdnech cvičení bolesti ustoupily. Mohl se tak vrátit nejen do normálního života, ale i do armády. "Tehdy jsem si řekl: když nápad pomohl mně, může pomoci i ostatním," vzpomíná Kofroň, který se dostal díky speciálnímu rehabilitačnímu zařízení do plné kondice.

Jeho myšlenka přešla rychle v činy. Rozhodl se prodat dům, peníze použil jako vstupní kapitál a ve spolupráci s řadou odborníků začal pracovat na vývoji nového fitness a rehabilitačního nářadí k posílení celého těla a úlevě od bolesti zad, které pojmenoval Marrko Core. Tato užitečná pomůcka se nyní dostává mezi veřejnost prostřednictvím kampaně na crowdfundingovém portálu Hithit, která právě odstartovala.

Nářadí je kompletně vyvinuté v Česku ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze a Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Komplexně posiluje ochablé svalstvo, zvláště pak střed těla.

Dalšími plány značky jsou rozšíření a zefektivnění výroby, zahájení podrobnějšího lékařského výzkumu a v druhé polovině roku vstup na zahraniční trhy, aby nářadí mohlo pomáhat lidem po celém světě.

Vedle úlevy od bolestí zad napomáhá cvičební systém i k celkovému rozvoji stability, koordinace a dynamiky pohybu, ke zpevnění celého těla a zeštíhlení pasu. Jako první na světě využívá k aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře (tzv. core) a vnějšího svalstva odstředivou sílu. Ta vyvádí těžiště těla z jeho přirozené pozice a mozek pak tělo automaticky směřuje k návratu zpět, vytváří protitah. Stabilizační systém je tak neustále aktivní.

Cviky jsou založeny na pohybech s nářadím různými směry okolo těla. Vyrovnáváním odstředivé síly se posiluje celé tělo, zvláště pak ty skupiny svalů, které nejvíce trpí dnešním životním stylem, jako je sedavé zaměstnání, stres či nedostatečný pohyb. Jejich ochabnutí je přitom jednou z hlavních příčin bolestí zad a krční páteře, s nimiž se dle statistik setká minimálně jednou za život více než 80 procent lidí. Spousta z nich tlumí bolest pouze pomocí léků, avšak neřeší její příčinu. Tu lze přitom mnohdy odstranit pravidelným cvičením.

Výhodou cvičebního systému Marrko Core je, že se cvičí vestoje, nedochází při něm k zatížení samotné páteře. Zapojení více svalových skupin dohromady zase napomáhá k rychlému spalování kalorií.Cvičení je otázkou několika minut denně, nikoliv hodin. Díky nízké hmotnosti, jež činí pouhých 500 gramů, a skladnosti je nářadí skvělým společníkem i na cesty či do kanceláře.

Testování funkčnosti se uskutečnilo v laboratoři biomechaniky Fakulty tělesné výchovy Univerzity Karlovy, o designové řešení nářadí se postarali studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Celý výrobní proces je situován do České republiky. Marrko Core je v patentovém řízení téměř na všech kontinentech. Jeho autor věří, že má potenciál pomoci lidem nejen u nás, ale po celém světě. „I když se během vývoje objevilo několik překážek, nikdy mě nenapadlo projekt vzdát,“ říká válečný veterán. „Potenciálu nářadí opravdu věřím. Mně samotnému umožnilo návrat zpět do normálního života. Mým úkolem nyní je, aby se dostalo ke všem, kteří jej chtějí, nebo potřebují,“ doplňuje Kofroň.

K tomu má dopomoci i právě zahájená kampaň na crowdfundingovém portálu Hithit. Start na českém trhu je jen prvním krůčkem mnohem delší cesty, kterou má značka Marrko v plánu. „Čeká nás zefektivnění výroby, spuštění e-shopu a na podzim vstup na zahraniční trhy. V dlouhodobějším výhledu jsou tréninková akademie, podrobnější lékařský výzkum pro získání licence zdravotní pomůcky nebo vývoj mobilní aplikace, která bude sledovat správný postup cvičení,” vypočítává další plány Martin Kofroň.