Bude to rok, kdy se za žáky z důvodu pandemie koronaviru zavřely dveře škol. Po letních prázdninách se sice děti na šest týdnů do lavic vrátily, od poloviny října už se ale opět učí formou online výuky. Žáky devátých ročníků navíc čeká první velká zkouška. Přijímačky na střední školu. „Po celém dni na online výuce jdu počítat příklady k přijímačkám. Většinou jsem už po večeři, najedená a unavená. Je to náročné,“ svěřila se patnáctiletá Adéla, která se hlásí na Obchodní akademii do Chocně. Motivace a připravenost žáků se liší. Ti, kteří jsou poctiví ve škole, distanční výuku většinou zvládají.

„Někdo je rezignovaný, někdo je zdravě sebevědomý a ví, že to nějak zvládne,“ řekl k motivaci žáků Radomil Jindra, který učí na základní škole v Ústí nad Orlicí.

Čeština, matika a průměr známek z lockdownu

Už pátým rokem jsou všichni deváťáci, kteří chtějí pokračovat na střední školu, povinni složit jednotnou přijímací zkoušku. Ta je připravována společností CERMAT a skládá se z matematiky, českého jazyka a literatury. „Ve škole nám budou dávat taky plusové body za prospěch. Tak uvidíme,“ vysvětlila Adéla z Vysokého Mýta. Jednotná zkouška je povinná pro maturitní obory bez talentové zkoušky, obory nástavbového studia a sportovní gymnázia.

Také Saša z Ústí nad Orlicí se chystá na přijímačky. Hlásí se na informatiku do Pardubic. I jeho čekají jednotné přijímačky. Donedávna se ještě učil s kamarádem. Ten však bydlí mimo katastr obce. „Teď to budeme muset zvládnout každý sám,“ posteskl si.

Deváťáci, my vás v tom nenecháme. S tímto heslem otevřela online kurz přípravy na přijímací zkoušky Střední škola podnikání ve Vysokém Mýtě. Žákům škola poskytuje přípravu zdarma a podle ředitelky školy Jitky Chládkové je o kurzy velký zájem. „Probíráme učivo určené k přijímacím zkouškám, ale především samotnou taktiku vyplňování testů, postupy, které fungují a jsou osvědčené,“ vysvětlila Chládková.

Zájem o přípravné kurzy potvrdila také ředitelka Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi Klára Jelinková. „Odezva je výborná, žáci si to moc chválí. Po každé hodině děláme krátké hodnocení a na konci připravujeme anketu, abychom věděli, co máme případně příště změnit,“ dodala Jelinková.

Také Adéla navštěvuje přípravný kurz, který pořádá Střední škola podnikání ve Vysokém Mýtě. „Každé úterý chodím na přípravné kurzy. Teda chodím, já se na ně vlastně jen připojuji přes počítač,“ zasmála se.