Žebříčku v obou předmětech dominuje Základní škola v Krouně. Ředitelku Miloslavu Peňázovou a její kolegy prvenství těší. „To, že jsou naši žáci u přijímacích zkouškách úspěšní, samozřejmě víme od nich samotných i od rodičů. Na střední školy přicházejí dostatečně připravení a ještě dlouhou dobu tam čerpají z vědomostí získaných na naší škole,“ poznamenala s úsměvem ředitelka.

Krounská základka vyučuje v současné době 173 dětí. Učitelé k nim podle ředitelky přistupují empaticky se snahou docílit toho, aby byly v dalším životním vzdělávacím cyklu úspěšné. „Mohou za námi kdykoliv přijít, poradit se, svěřit se s problémy. Musím říct, že se nám přátelský přístup dlouhodobě osvědčuje,“ řekla Miloslava Peňázová.

Letošní deváťáci netrpělivě vyhlížejí pololetní vysvědčení, které u mnohých rozhodne, na kterou střední školu si podají přihlášku. Jaké mají letos žáci možnosti? Čtěte v článku
Přijímačky 2024: Kolik se hlásí dětí, co si k nim vzít, jak podat přihlášku

Tady válí v matice

Nejúspěšnější školy na Chrudimsku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ Krouna56,41
ZŠ Kameničky 51,51
ZŠ Ronov n. Doubravou 48,19
ZŠ Dr. Malíka, Chrudim 47,71
ZŠ U Stadionu, Chrudim 46,95

Kluci a dívky v deváté třídě se podle jejích slov vždy připravují na přijímací zkoušky už od září. Procvičováním gramatiky a matematických úkolů umocňují to, co se v minulých ročnících naučili. Výuka je v krounské škole pestrá s využitím technologií, ale učitelé nezapomínají ani na léty osvědčenou klasiku.

Aby byl uchazeč o studium na střední školu v českém jazyce úspěšný, samotné biflování vyjmenovaných slov nebo velkých a malých písmen mu stačit nemusí. Často totiž platí, že gramatika nedělá problémy zejména těm, kdo rádi čtou, protože se na první pohled hrubek vyvarují. Základka v Krouně má slušnou základnu čtenářů, a to už od první třídy. „Zrušili jsme čítanky a s dětmi si čteme. Baví je to o hodně víc a mají stejně jako z čítanky povědomost o tom, jak vypadá povídka, básnička nebo bajka,“ vysvětlila ředitelka.

Stále je ještě čas na přijímací zkoušky na střední školy pořádně připravit. Hlavní je správně porozumět zadání úlohy.
Žákům nedělá problém biflování. U přijímaček pohoří na porozumění textu

Čtenářů je napříč věkovým spektrem v Krouně hodně. Škola má obsáhlou knihovnu, která se aktuálně doplňuje. Ve znalosti českého jazyka rovněž napomáhají různé hravé aktivity, nedávno to byla například soutěž dvou tříd ve znalosti vyjmenovaných slov.

Žáci byli rozděleni do sedmi smíšených soutěžních skupin, ve kterých se snažili svému týmu vybojovat nejvyšší počet bodů. Využívali společně tablety, pracovali na různých aktivitách podporujících znalost a využití vyjmenovaných slov, vzpomínali na všechna zvířata, která naše vyjmenovaná slova obsahují, a nakonec vymýšleli smysluplný příběh, ve kterém měli vybraná vyjmenovaná slova použít.

Tady válí v češtině

Nejúspěšnější školy na Chrudimsku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ Krouna63,09
ZŠ Kameničky 63,04
ZŠ U Stadionu, Chrudim 60,97
ZŠ Smetanova, Hlinsko 59,76
ZŠ Prosetín 59,61

V podpoře lásky k mateřštině pomáhají i hosté různých besed, v poslední době to byli například spisovatelé Michaela Fišarová a Josef Beneš.

Základní škola v Krouně má jeden z nejstarších školních časopisů v České republice. ŠKROB (Školní krounský občasník) vznikl v roce 1993 jako nápad žáků tehdejší osmé třídy a z původních osmi stran se zvětšil na současných 24 až 32. Každé číslo přináší zprávy z ředitelny, zprávy ze života školy, rozhovor s některou osobností celostátního nebo regionálního významu, hitparádu, ankety, průzkumy, soutěže, hádanky, vlastní názory, detektivky, úvahy, povídky, poezii, kvízy i hlavolamy. I to napomáhá k lásce k českému jazyku a úspěšnému složení přijímacích zkoušek na střední školy.

Přijímací zkoušky z matematiky jsou noční můrou mnoha dětí. V přípravě mohou pomoci i příklady, které najdete v článku. Ilustrační snímek
Test k přijímačkám na střední školu: Vyzkoušejte si matematiku a český jazyk

I matematika může být zábavná

Krounští školáci bývají u přijímaček úspěšní i v matematice. I v tomto předmětu je důležité, aby mysleli logicky a přesně, k čemuž pedagogům napomáhají moderní technologie, díky kterým je výuka vedena nejen „suše“, ale i zábavnou formou.

„Na základku jsem chodila moc ráda, líbilo se mi tam. Chci, aby i moje dcerky poznaly její příjemnou atmosféru,“ řekla Deníku mladá maminka Pavlína, která žije nedaleko školy.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy

Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50,00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.

Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat