Lidé z přilehlých domů si na bezohledné šoféry stěžují už dlouho. „Padesátkou tudy projede jen málokdo a někteří řidiči nezastaví ani před přechodem. Je to tady o strach,“ říká Chrudimačka Jaroslava Vaicová. „Lítají tu jako blázni,“ přidává se její sousedka Lenka Jehličková.

Chrudimská radnice místním slíbila, že bude situaci řešit. Po vyslovení souhlasu ze strany zastupitelů teď radní města schválili zadání veřejné zakázky na zařízení pro měření úsekové rychlosti vozidel a detekci nákladních vozidel v úseku od nemocnice až k ulici K Presům. Jedná se o úsek dlouhý přibližně 760 metrů.

Město si v místě nejprve nechalo provést dlouhodobý průzkum s využitím statistického radaru. „Bylo zjištěno, že zde skutečně dochází k velkému překračování dovolené rychlosti i porušování zákazu jízdy nákladních vozidel,“ potvrzuje místostarosta města Jaroslav Trávníček.

Předmětem veřejné zakázky je dodání potřebného zařízení pro úsekové měření včetně automatizovaného přenosu dat o provedeném měření a zajištění provozu potřebných softwarových aplikací. Město Chrudim by si chtělo zařízení pronajmout na dobu pěti let, přičemž předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí zhruba 2,5 milionu korun bez DPH. Systém by měl být spuštěn ještě v první polovině tohoto roku.

„Předpokládáme, že by systém mohl fungovat od začátku měsíce června,“ doplňuje místostarosta Jaroslav Trávníček.

Statistický radar, který v loňském roce město pořídilo, je používán k provádění průzkumu postupně i v dalších chrudimských lokalitách. Chrudimský starosta Petr Řezníček například nedávno připomněl jeho využití i na silnici 1. třídy mezi Chrudimí a městem Slatiňany. Jde o další rizikovou lokalitu, kde došlo i k několika smrtelným dopravním nehodám. Tuto komunikaci však spravuje Ředitelství silnic a dálnic.