Podpora propagované myšlence smíšená s nedůvěrou a skepsí v konečný výsledek. Tak je možné označit názory těch, kteří se v pátek podepisovali na chrudimském Resselově náměstí i jinde ve městě pod petiční archy podporující přímou volbu prezidenta.

Signatářů petice ale přesto nebylo zrovna málo.

„Víme o tom, že všechny současné parlamentní strany přímou volbu navenek podporují. Na druhou stranu se ale sami obáváme toho, co už tady několikrát bylo: strany se nedomluví třeba na nějakých detailech týkajících se pravomocí takto zvoleného prezidenta – a tak to celé zase spadne pod stůl,“ říká i Vladimír Kruliš, jeden z organizátorů petiční akce podpořené Stranou Práv Občanů Zemanovci.

Právě kvůli těmto obavám se teď ale strůjci petice snaží získat podpisy co největší masy lidí. Pro politiky by totiž mělo být těžší ignorovat názory až desítek tisíc občanů. „V pátek jsme disponovali více než 45 tisíci podpisy a mohu říci, že jsme se jak odpoledne v Chrudimi, tak předtím dopoledne v Hlinsku setkali s velmi dobrou odezvou,“ doplňuje Kruliš.

Mezitím se u dobrovolnice s podpisovým archem zastavuje Chrudimák Petr Novák a také on připojuje svůj podpis. „Všichni jsou sice vždycky pro, ale Češi se nakonec nikdy nedohodnou. Já sám jsem pro, ale ne za všech podmínek,“ dodává Petr Novák.

Arch po chvíli podepisuje i kolemjdoucí Chrudimačka Hana Němcová. „Všechno se dá změnit, když se budeme dostatečně snažit,“ věří žena. Dobrovolnice pak zastavují i řadu dalších odpoledních chodců a drtivá většina z nich rovněž přiznává, že by přímou volbu přivítala.