Soutěž Primababča, jejíž čtvrtý ročník se v Pardubickém kraji letos uskuteční, má za cíl kromě zábavy rehabilitovat postavení babiček ve společnosti. Novinářům to řekly pořadatelky a účastnice soutěže. Zájem o zábavné klání již přesáhl hranice regionu.

Dnešní babičky podle organizátorů už nejsou jen stařenkami jako z románu Boženy Němcové, ale nechtějí být ani ambiciózními ženami bez ohledu na vlastní rodinu.

Nelíbí se jim také všudypřítomný kult mládí. „Zmizela vážnost a úcta ke starším lidem. Soutěž by mohla napomoci tomu, aby se na seniory pohlíželo jinýma očima. Pak bychom nemusely mít obavy říkat, kolik je nám let, tak by to nemělo být,“ uvedla vítězka loňského ročníku Pavla Staňková.

Do soutěže se může přihlásit každá žena, která má alespoň jedno vnouče. Přihlášky a motivační dopis hodnotí porota, která vybírá postupující do dvou semifinálových kol. Finále se uskuteční 3. prosince v Pardubicích. Podrobnosti lze najít na webu www.primababca.cz.

Vloni se přihlásilo kolem stovky účastnic, některé i z jiných regionů například z Rychnovska, Znojma nebo Frýdecko-Místecka.

Nejmladší soutěžící bylo 41, nejstarší 78 let.

Podle pořadatelek nemá akce připomínat soutěže Miss nebo Missis. Rozhodující není věk nebo vzhled, ale skutečnost, že jsou oporou pro svá vnoučata. Soutěž Primababča apeluje na tradiční hodnoty, podobně jako akce Česko má Ježíška nebo Česko čte dětem.

„Být babička neznamená být stará a v důchodu, ale milovat svoje vnoučata a pomáhat jim,“ řekl producent soutěže Radim Jelínek.

(zr, čtk)