Avšak ani po třech letech se neví, kdo je za chlapcovu smrt zodpovědný. Okresní soud v Chrudimi sice letos oba zprostil viny, ale odvolací soud teď vrátil kauzu zpět k soudu první instance.

Vyšetřovatelé kladou vedoucím za vinu, že dostatečně nezajistili bezpečnost dětí v průběhu plavecké části táborové hry.

Včera probíhal opětovný výslech obou obžalovaných a čtení jejich výpovědí. Posléze jak státní zástupce, tak obhájci navrhli opětovný výslech osmi svědků, jejichž výpovědi dostanou na posouzení dva odborníci. Soud tak byl odročen na 9. října.

Uplynulo hodně času

Mezi vypovídajícími bude například zástupce jachtařského klubu, se kterým hlavní vedoucí tábora Lukáš Blažek výlet na lodích dojednával. Zodpovědnost za bezpečnost si totiž mezi sebou přehazují obžalovaní táboroví vedoucí a členové záchranné služby jachtařského klubu, kteří hru zajišťovali plachetnicemi.

Od tragické události však uplynula dlouhá doba. Jak přesně zněla dohoda mezi jachtaři a vedoucími, si nikdo z nich už přesně nepamatuje.

V rámci táborové hry byla domluvená projížďka na lodích. Následně měli čtyři účastníci tábora skočit do vody a doplavat na břeh. Lukáš Blažek potvrdil svou výpověď, že vzdálenost od břehu byla domluvená odhadem na 25 metrů od břehu, kde hloubka vody dosahuje necelých dvou metrů.

Lodě s plavci však zastavily okolo osmdesáti metrů od břehu, což, jak vypověděla Anna Frantalová, v tu dobu vedoucí nevěděli a dali na ujištění jachtařů, že vše probíhá tak, jak bylo předem domluveno. Plavci se převlékli do plavek, osmělili se a naposledy kývli na dotaz vedoucí, zda jsou připravení plavat.

„Na můj pokyn skočili do vody a já jsem začala fotit. Najednou se ozval křik," uvedla obžalovaná Anna Frantalová. Sedmnáctiletý mladík, kterého oba vedoucí dlouhá léta znali, najednou zmizel pod hladinou.

„Okamžitě k němu přijel motorový člun a do vody skočil muž, který jej řídil. Posléze se k záchraně připojil i jeden z jachtařů. Zvedla jsem telefon a začala volat záchranku," uvedla Frantalová. Mladíkovi však již nedokázal nikdo pomoci.

Matka utonulého vypověděla, že chlapec nebyl dobrý plavec a posléze vyplynulo, že na Seči byl v té době vyhlášen zákaz koupání a voda byla takřka neprůhledná.

LUKÁŠ VANÍČEK