Celkem šedesát pytlů odpadu uklidili v sobotu dobrovolníci v Kněžicích na Chrudimsku, kteří čistili přírodu v okolí obce. A nalezli toho vskutku hodně, třeba plastové obaly a PET lahve, kanystry, zbytky koberců či skleněné lahve. Je neuvěřitelné,. že lidé do přírody vyhodili i umyvadla, kočárky, brusle, hodiny, velké sjeté pneumatiky včetně disků, plastové lehátko, plechovky s nebezpečným odpadem, akvárium a dokonce i starou televizní obrazovku.

Stovky dobrovolníků se v sobotu zapojily do akce Ukliďmeac Česko v Sezemicích na Pardubicku. Aby organizátoři dostáli všem opatřením, předem rozdělili dobrovolníky do drobných skupinek a přidělili jim úseky.

Stejně tomu bylo i v Dražkově u Sezemic, kde se úklidu chopila celá rodina. „Nejčastěji nacházíme plechovky, pet lahve, kelímky od kafe a krabičky od cigaret. Vypovídá to o tom, jaká jsou lidé čuňata,“ říká jeden z dobrovolníků.

V příkopu podél silnice ale leží například také roušky, kusy oblečení, stavební materiál, sáčky a několik součástek do aut.

Sobotní počasí provázené ostrým větrem a občasným deštěm úklidu přírody nepřálo, a tak se někteří lidé vydali uklízet o včerejším slunečném dni. „Stejně bychom šli na procházku, tak jsme s sebou vzali pytle a rukavice,“ řekl Milan Kopecký, který s manželkou uklízel svět v Chrudimi v okolí řeky. Ani je nepřekvapilo značné množství roušek a respirátorů, které se povalovaly na břehu.

Lidé ve Stolanech na Chrudimsku Česko neuklízeli, ale zato zasadili 950 dubů na pasece, kde kdysi rostly smrky a modříny, avšak uschly kvůli kůrovci. „Sešlo se šestnáct místních rodin, a to i přes nepřízeň počasí. . Dobrovolnou pracovní brigádu jsme pořádali poprvé a rovnou jsme se domluvili, že se sázením budeme pokračovat,“ informoval stolanský zastupitel Pavel Dvořáček.