Lidé ze Slatiňan, Svídnice, Rabštejnské Lhoty, Sobětuch, Dřenic a další téměř dvacítky obcí na Chrudimsku v neděli čerpali vodu se sklepů i přízemí rodinných domů. Místy přívalová vlna dosáhla výšky jednoho metru a odnesla s sebou vše, co jí stálo v cestě.

„Všechno je od bahna, spoustu věcí musíme odvézt na smetiště. Všude okolo bylo kolem půl metru vody. Přišlo to ve dvou vlnách. Nejdřív dopoledne z polí, pak se odpoledne zvedla spodní voda a ucpaly se kanály,“ posteskl si Stanislav Jirásek ze Slatiňan.

Ve sklepě jeho domu hučelo čerpadlo, záhrobeň se stala odkladištěm zaplavených věcí a zařízení domácnosti. Ploty všech okolních domů stále lemovaly pytle s pískem, které tam narychlo vyskládali obyvatelé. Před prvním přívalem je ochránily, před spodní vodou už nikoliv. Opodál leží v trávě několik kusů vytrhnutého obrubníku, aby voda mohla z ulice odtéct do sousedního rybníka.

„Voda byla všude. Lidé se nedostali ani na nádraží,“ líčí.

Zahrady plné vody měli včera odpoledne i lidé žijící poblíž zdejší strouhy. Tou se i v neděli s hřmotem valila řeka s průtokem podobným jako nedaleká Chrudimka.

Stejně vypadala situace v nedaleké Svídnici. U Lupoměských s odklízením škod pomáhala celá rodina. „Teprve před měsícem se mladí nastěhovali. Voda je teď všude. Byt ve vyvýšeném přízemí naštěstí nezasáhla, zatopená byla ale garáž a skladovací místnost,“ řekla starší žena.

Povodeň odnesla vše, co nebylo přimontováno

Oči pro pláč zůstaly Renému Breiterovi, voda vyplavila celou chalupu a už teď je jisté, že na odpis jsou i nové dřevěné podlahy.
„Pojistku mám. Jenže nejhorší je, že to, jestli dobrou, zjistíte právě až po takovéto povodni,“ řekl.

Nebezpečná prudká řeka s peřejemi, která se přes jeho hospodářství valila ze sousedních luk od sobotního rána až do večerních hodin, s sebou odnesla půlku zahrady. Co nebylo přimontováno, skončilo na nedaleké návsi. Bortí se i stodola.

„Přes den jsme zachraňovali, co se dalo, večer jsem vzal auto a odjeli jsme spát do Chrudimě,“ vyprávěl včera uprostřed odklízecích prací. Pomoci mu přijelo několik kamarádů a příbuzných, ale práce to byla přímo nekonečná. A možná i marná. Ty největší škody se ukážou po několika dnech, až vysychající materiály začnou pracovat.

Stejně jako jeho žena a děti přišel o velký majetek. Buď úplně pryč, nebo minimálně zničené, jsou vedle drahého zařízení domu i osobní věci, knihy či dokumenty.

Podobně jako pro jeho sousedy mu byly včera největším pomocníkem vysokotlaké čističe a smutnou nutností také kontejner přetékající zničeným vybavením domů. Postiženým lidem se ovšem nedostává vysoušečů.

Včerejší slunečné počasí, ostře kontrastovalo se zkázou, která je patrná na zahradách i uvnitř domů. Škody sčítají i lidé dál po proudu Markovického potoka a Bylanky, například v Dřenicích nebo Třebosicích na Pardubicku. Tam povodeň kulminovala až v noci na neděli.

Liberecku pomáhají hasiči i policisté
Východní Čechy – Do pomoci Chrudimsku a především katastrofálně postiženému Libereckému kraji se osobně zapojili královéhradečtí krajští hasiči a pardubičtí policisté. Hradecký Český červený kříž (ČČK) do severních Čech včera vyslal další dvě auta s materiální pomoci. „Jde především o balenou pitnou vodu a dezinfekční prostředky,“ řekl Lukáš Pochylý z hradecké pobočky ČČK. Dnes chce ČČK vyhlásit také materiální sbírku. Nejvíce jsou potřeba:
• balená voda
• balené trvanlivé potraviny
• lopaty
• krumpáče
• košťata, kbelíky a hadry
• gumové i pracovní rukavice
• igelitové pytle
• dezinfekční, úklidové, mycí a čisticí prostředky
• prášky na praní
• krémy na ruce a hygienické potřeby

Pomozte pomáhat
Na pomoc zasaženým oblastem lze přispět prostřednictvím Fondu humanity ČČK na č. ú. 505 6 505 / 5500 nebo dárcovskou textovou zprávou ve tvaru DMS CCK zaslanou na číslo 87777.