Vhodná pracovní místa od začátku března zveřejňoval úřad práce na svých stránkách jen v češtině. „Po dohodě s Krajskou hospodářskou komorou a Pardubickým krajem byl zřízen nový web, který má stejnou databázi, ale je veden v ukrajinštině. Databáze bude aktualizována jednou týdně,“ uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Web najdete na adrese https://robota.pardubickykraj.cz

Ukrajincům by to mělo hledání práce výrazně ulehčit.

„Z měsíčního fungování Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině víme, že příchozí Ukrajinci mají velký zájem o zapojení se do pracovního procesu v České republice. Naším hlavním cílem je v maximální možné míře zjednodušit zájemcům vstup na český pracovní trh a tím i urychlit jejich začlenění do společnosti,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Ilustrační foto.
Ukrajinští uprchlíci prý nemusí platit pokuty za rychlost. Policie fámu vyvrací

Zaměstnavatelé sice poptávají hlavně dělnické profese, ale celá řada nabízených pracovních pozic je vhodných i pro ženy. „Zároveň začne být s postupem času poptávka také po sezonních pracích. Tabulka tak bude jednou až dvakrát týdně aktualizována, abychom nabízeli opravdu jen ta místa, která jsou v daný okamžik volná,“ vysvětlil Netolický.

Ukrajinci v Pardubickém kraji najdou pomoc zde: центр допомоги

Práci pro ženy nabízí například firma Lamido v Sebranicích, kde vyrábí oblečení. „Nabízíme pracovní pozice pro švadleny. Zatím však moc nabídek nedostáváme. K dispozici máme jedno nebo dvě pracovní místa, jsme malý podnik,“ sdělil ředitel firmy Petr Pohorský.

Stejné pracovní pozice nabízí i ve výrobním družstvu Modela, které sídlí v Chrudimi. „Máme místo určitě pro čtyři lidi, ale potřebujeme takové, kteří umí šít, mají praxi. Šijeme složité věci, a tak není možné přijmout začátečníka,“ uvedla vedoucí družstva Pavla Polednová s tím, že v družstvu mají už zaměstnanou jednu Ukrajinku.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny. Ilustrační foto
Kraj zaplatí firmám a lidem za ubytování uprchlíků: 250 korun za noc

V evidenci úřadu práce je nyní zhruba 600 cizinců s dočasnou ochranou. Úřad také už část uprchlíků zaměstnal. „Přímo prostřednictvím úřadu práce jsme zaměstnali v kraji zhruba 50 Ukrajinců,“ vysvětlil Klimpl.

Uprchlíků, kteří potřebují pomoc úřadu práce a krajského centra, je stálé méně. Přesto se před úřadem stále tvoří fronty. Ale už méně často. „Fronty jsou velmi malé, čekací doba je minimální. Výjimkou jsou první tři pracovní dny v měsíci,“ podotkl Klimpl.

„Co se týká výplaty humanitární dávky, tak tam fronty přetrvávají a budou stále, dokud si příchozí Ukrajinci nezřídí u našich bank svůj účet. Pak výplata půjde bezhotovostně,“ dodal Klimpl.