S těžkým kalibrem vyrukovala opoziční sociální demokracie na vedení města. Rozhodla se totiž skutečně podat trestní oznámení v souvislosti s loňským prodejem majoritního balíku akcií hokejového klubu HC Moeller Pardubice podnikateli Romanu Šmidberskému. Důvod? Podle ČSSD byla cena nízká a město se nechovalo jako řádný hospodář.

Navíc se opozice obrátí i na evropské instituce. Chce přezkoumat, zda nešlo o nedovolenou podporu. V takovém případě by zřejmě musel Roman Šmidberský městu ještě doplatit řádově miliony korun.

Dvacet pět milionů korun zaplatil vloni podnikatel Roman Šmidberský za to, že ovládl extraligový klub HC Moeller Pardubice. V zastupitelstvu návrh na prodej akcií Šmidberskému prošel, přestože se objevila i nabídka dalšího pardubického podnikatele Jiřího Topolského, který hodlal za balík akcií zaplatit ještě o deset milionů korun více. Nyní na tom staví opozice v Zastupitelstvu města Pardubic, která slibovala hned po schválení prodeje obchodní transakci prověřit, zda nedošlo k porušení zákona.

Po úterním jednání městského výboru ČSSD celá záležitost zřejmě neskončí jen u slovních proklamací, ale věci se dají do pohybu. Předsednictvo ČSSD bylo totiž pověřeno zpracováním a podáním podnětu Okresnímu státnímu zastupitelství v Pardubicích k zahájení úkonů v přípravném trestním řízení. To by mělo objasnit, zda jednáním neurčitého počtu osob nedošlo k trestnému činu.

ČSSD hned mluví o třech bodech. Porušování povinností správy cizího majetku, zneužívání informací v obchodním styku a pletichách při veřejné soutěži. „Slibovali jsme to již v loňském roce, pak to trošičku utichlo, ale listopadový výlet některých kolegů ze zastupitelstva na Floridu nás vyhecoval,“ uvedl včera předseda zastupitelského klubu ČSSD Jindřich Tauber s odkazem na kontroverzní cestu představitelů města s hokejisty.

Kauza do Bruselu?

„Při prodeji – ne poprvé, ale opakovaně – se město chovalo způsobem, který není pro občany výhodný. Byly zde překročeny všechny hranice vkusu a domníváme se, že i trestně právní,“ říká místopředseda městského výboru ČSSD Libor Malý. Trestní oznámení bude podle něj podáno do konce ledna.

Současně bude kauza pokračovat i po linii možného porušení evropského práva. ČSSD se obrátí na Úřad pro hospodářskou soutěž a možná i do Bruselu, zda Romanu Šmidberskému nebyla poskytnuta nedovolená podpora.

Svou roli nyní může hrát fakt, že město prodalo akcie zájemci, který nabídl o deset milionů korun méně. Není tak podle ČSSD vyloučeno, že Brusel rozhodne o vyrovnání rozdílu.