Neonacisté z Vysočiny si již nemusejí jezdit nakupovat své oblíbené oděvy nikam daleko. Minulou sobotu si totiž takový obchod otevřel ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku profesionální voják sloužící na letišti v Pardubicích.

Petr Oliva ve svém obchodě Vagabund nabízí různé značky oblečení. Mnohé z nich patří mezi oblíbené uniformy radikálů v Česku.

Oliva odmítá, že by měl s neonacistickou scénou ve Světlé, kde funguje jedna z nejaktivnějších buněk Národního odporu v Česku, cokoli společného a otevřením obchodu mu jde prý pouze o kšeft.

„Prodal bych všem“

„Já vám to vysvětlím. Nikdy jsem s lidmi, o kterých mluvíte, neměl nic společného. Jsem z malého města, takže některé z nich znám, ale do mého obchodu si může přijít koupit mikinu černoch nebo banda skinheadů,“ ujistil reportéra Deníku Oliva. Jednatřicetiletý voják z povolání Petr Oliva slouží u 14. brigády logistické podpory, která připravuje vojáky do zahraničních misí. „Pokud vím, tak zákon vojákům v činné službě podnikání nedovoluje,“ řekl Vladimír Lukovský.

Podniká bez povolení

Podle informací Deníku to možné je, ale jen ve výjimečných případech a s písemným souhlasem vojákova velitele. A Oliva toto povolení nemá! Deníku to potvrdil mluvčí útvaru v Pardubicích Ivan Šmídl. „Dotyčný nemá povolení k výdělečné činnosti. Věc bude řešena podle zákona,“ řekl Šmídl.

Vojáci dokonce berou příplatek za to, že nebudou podnikat. Pokud toto poruší je to jeden z důvodů k propuštění z armády. Podnikáním Petra Olivy se již začala zajímat vojenská policie, která prověří, jak blízko má k neonacistické scéně.

Šaty dělají člověka

Politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš říká, že většina značek, které Oliva prodává, jsou oblíbené mezi skinheady nebo neonacisty. „U neonacistů to platí zvláště pro značky Thor Steinar a Nibelung. Z hlediska českého práva nelze automaticky říci, že tyto značky propagují nacismus,“ řekl Mareš.

Podle něj jednotlivec může nošením určité značky vyjadřovat svoji neonacistickou identitu, ale pro případný postih je třeba mu dokázat úmysl. U prodeje zboží je to obdobné.