Například v Luži, konkrétně na tamním hradu Košumberk už začali promítat ve středu. „Letos se nám podařilo získat opravdu kvalitní a nové filmy," komentuje lužský starosta Radek Zeman pohled na program, kdy se jak v červenci od půl desáté, tak srpnu od půl deváté bude promítat pět snímků. Mezi nimi nechybí trháky jako Marťan, Revenant nebo Lída Baarová, pro děti jsou připravené tři pohádky.

„Pokud bude příznivé počasí, tak vzhledem k narůstající návštěvnosti přesuneme promítání z krytých prostor na hlavní nádvoří hradu, aby se tam všichni vešli," doplňuje starosta.

V Proseči si na domácí promítání budou muset ještě počkat, neboť jak starosta Jan Macháček uvádí, součást projektu rekonstruované sokolovny je i pořízení nové audio a videotechniky. Letního kino se zde proto otevře až v roce 2017.

„Půjčovali jsme si techniku i lidi ze Skutče, ale bylo to dost složité. Do příštího roku chceme mít vlastní," dodává Jan Macháček.

V Heřmanově Městci, respektive v nedalekém autokempu Konopáč uvidí diváci první snímek pod hvězdnou oblohou už tuto sobotu, a to konkrétně komedii Děda. Během července a srpna se promítačky rozeběhnou ještě šestnáctkrát, aby divákům zprostředkovaly vždy ve středu a sobotu snímky jako Everest, Teorie tygra nebo Já, Olga Hepnarová.

Pozadu v ostré konkurenci na poli letních kin nezůstává ani Chrudim. BioLeťák už je připravený, aby počínaje 5. červencem zahájil každodenní produkci, a to vždy od půl desáté. Na programu jsou zahraniční i české filmy a dokumenty. Mezi lákadly je například poslední bondovka Spectre i nejnovější díl populární sci-fi ságy Star-Wars: Síla se probouzí. Nicméně do Chrudimi i Heřmanova Městce přijedou také „trabanti" Dana Přibáně. Sice ne naživo, ale alespoň zprostředkovaně v nejnovějším dokumentárním snímku Trabantem do posledního dechu.

V červenci promítne osm snímku také letní kino na nábřeží před Orlovnou v Hlinsku. Pořadatelé připravili snímky jako Padesátka, nebo film Jak básníci čekají na zázrak.