Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proseč rozšíří muzeum dýmek

Proseč - Expozice se rozroste o další místnost, v níž najdou místo exponáty uložené v depozitářích.

16.3.2016
SDÍLEJ:

Muzeum dýmek v Proseči.Foto: Karel Dvořák

Vedení prosečské radnice letos rozšiřuje po devíti letech místní muzeum dýmek. Poslední stavební úpravy se v jeho interiéru uskutečnily v roce 2007, kdy v bývalých chlévech památkově chráněného domu čp. 61 vzniklo informační centrum a ve stodole expozice dýmek.

„V místě původní garáže za muzeem bude vystavěna zcela nová místnost přímo propojená se současnou expozicí dýmek. Na rozšíření muzea nám přispěl částkou 150 tisíc korun Pardubický kraj, který je dlouholetým podporovatelem uchovávání našeho historického dědictví. Celkové náklady na stavební úpravy odhadujeme na 850 tisíc korun. V letošním roce byla podána žádost o dotaci na vybavení expozice, jedná se o 10 prosklených nasvětlených vitrín, které by měly být umístěny v nové části muzea," uvedl prosečský starosta Jan Macháček.

Nová expozice bude obsahovat zajímavé exponáty umístěné dosud v městském archivu a depozitáři města.

Dýmky slavných

„Muzeum se může návštěvníkům pochlubit také zajímavostí, a to v podobě dýmky od bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Máme v úmyslu pokračovat v získávání dýmek od zajímavých osobností – kuřáků dýmek. Velmi si ceníme také historických dýmek z Prosečska, například série jednoduchých dýmek, tzv. 'krkaček', které byly na Prosečsku vyráběny ve druhé polovině 19. století.," říká za muzeum Marek Rejent.

Momentálně v prosečském muzeu dýmek kromě příprav stavebního prostoru probíhá také plánování nové interaktivní expozice, která by se v nich měla objevit.
„Rádi bychom se zaměřili na způsob výroby a technické vybavení pracoviště dýmkařů v minulosti, abychom návštěvníkům přiblížili výrobu dýmek jednak podomácku, tak i výrobu tovární. Připravujeme i hrací koutek pro děti s tématickými skládačkami," vysvětluje Marek Rejent.

Svědek požáru

Proseč byla v minulosti centrem dýmkařství v Čechách, za první republiky se zde nacházelo až 16 výroben dýmek, dodnes zde sídlí jediná průmyslová továrna na výrobu dýmek v ČR, která s řadí mezi pět největších ve světě.

Prosečské muzeum se nachází v památkově chráněném domě čp. 61, který byl postavený někdy v první polovině 18. století a lidé jej obývali do roku 1955.
Je to jediný svědek požáru z 18. září 1868, při kterém shořelo 54 stavení a 16 stodol. Jejich převážná část se nacházela na náměstí. Původní dřevěné domky byly pak nahrazeny zděnými staveními.

Autor: Lukáš Vaníček

16.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Interiér slatiňanské Švýcárny.

Švýcárna se těší velkému zájmu návštěvníků

Keltský skanzen v Nasavrkách

Nasavrčtí Bójové oslavili patnáctiny

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

Místo vrátnice se bude volit v základní škole

Luže – Tři změny ve volebních okrscích hlásí pracovníci městského úřadu v Luži.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Chrudim - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení