Radnice dává veřejnosti možnost objevit důležité okamžiky v historii z pohodlí domova. V kronikách je napsáno vše: jací byli obyvatelé Proseče, kdo slavný městečko navštívil nebo jaké tragédie se odehrály.

Starost města Jan Macháček míní, že knihy v elektronické podobě mohou pomoci všem, kteří sestavují rodokmeny a vědí, že jejich předkové žili v Proseči. „Odpovědi na mnohé otázky mají zájemci možnost získat na našich webových stránkách prostřednictvím cenných dobových materiálů, jejichž originály jsou většinou uloženy ve Státním okresním archívu v Chrudimi,“ řekl starosta.

V kronikách si lze v teple u kamen přečíst záznam prosečského kronikáře z roku 1929, o kterém se mluví jako adekvátním se současností v souvislosti s letošními krutými mrazy. Tehdejší prosečský písmák Josef Vobejda píše:

„Zima z těchto zim byla z oněch zim neblahých, o nich vším právem lze říci, že něco takového zažil. Ohromné spousty sněhové s neobyčejnými mrazy provázené divokými vánicemi byly v pravém slova smyslu na denním pořádku. Chtěl-li se někdo dostati do sousední osady, mohl učiniti tak jedině na saních, k tomu musel zajíždět mimo cesty, které byly zaváty, že sněhem povoz byl úplně znemožněn. Stromům v alejích silničních vyčuhovaly někde jen koruny, takže zajíci, kteří trpěli hrozným hladem a zimou, mohli okusovati snadno kůru z ratolestí, ke kterým se člověk dostane jen ze žebříku.“

Z kroniky se čtenář dozví, že v únoru roku 1929 dosáhly teploty v Proseči minus devětadvaceti stupňů. Autor textu se ale zmiňuje o tom, že hůř bylo v jižních Čechách, kde rtuť teploměru klesala čtyřicet stupňů pod nulu.

PODROBNĚJŠÍ PŘEHLED DOSTUPNÝCH KRONIK MĚSTA PROSEČ NALEZNETE ZDE.