Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proseč zpřístupnila kroniky na webu. V digitální podobě jsou všechny svazky

Proseč /AKTUALIZOVÁNO/ - Město připravilo nejen pro své obyvatele naprosto unikátní možnost prohlédnout si v elektronické podobě kroniky Proseče včetně všech místních částí.

14.2.2012
SDÍLEJ:

Úvodní strany kroniky z roku 1960.Foto: Město Proseč

Radnice dává veřejnosti možnost objevit důležité okamžiky v historii z pohodlí domova. V kronikách je napsáno vše: jací byli obyvatelé Proseče, kdo slavný městečko navštívil nebo jaké tragédie se odehrály.

Starost města Jan Macháček míní, že knihy v elektronické podobě mohou pomoci všem, kteří sestavují rodokmeny a vědí, že jejich předkové žili v Proseči. „Odpovědi na mnohé otázky mají zájemci možnost získat na našich webových stránkách prostřednictvím cenných dobových materiálů, jejichž originály jsou většinou uloženy ve Státním okresním archívu v Chrudimi,“ řekl starosta.

V kronikách si lze v teple u kamen přečíst záznam prosečského kronikáře z roku 1929, o kterém se mluví jako adekvátním se současností v souvislosti s letošními krutými mrazy. Tehdejší prosečský písmák Josef Vobejda píše:

„Zima z těchto zim byla z oněch zim neblahých, o nich vším právem lze říci, že něco takového zažil. Ohromné spousty sněhové s neobyčejnými mrazy provázené divokými vánicemi byly v pravém slova smyslu na denním pořádku. Chtěl-li se někdo dostati do sousední osady, mohl učiniti tak jedině na saních, k tomu musel zajíždět mimo cesty, které byly zaváty, že sněhem povoz byl úplně znemožněn. Stromům v alejích silničních vyčuhovaly někde jen koruny, takže zajíci, kteří trpěli hrozným hladem a zimou, mohli okusovati snadno kůru z ratolestí, ke kterým se člověk dostane jen ze žebříku.“

Z kroniky se čtenář dozví, že v únoru roku 1929 dosáhly teploty v Proseči minus devětadvaceti stupňů. Autor textu se ale zmiňuje o tom, že hůř bylo v jižních Čechách, kde rtuť teploměru klesala čtyřicet stupňů pod nulu.

PODROBNĚJŠÍ PŘEHLED DOSTUPNÝCH KRONIK MĚSTA PROSEČ NALEZNETE ZDE.

Autor: Romana Netolická

14.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
POLICIE - ilustrační foto.

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Několik sáčků s otrávenou nástrahou teď leží také v kanalizaci pod povrchem chodníku ve Fibichově ulici.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Nikoliv bramborová medaile, ale zlatá!

Chrudim, Havlíčkův Brod – Dívčí družstvo chrudimské SOŠ a SOU obchodu a služeb ve složení Viktoriya Koval a Eliška Horáková získalo minulý týden na soutěži „O bramborovou pochoutku Vysočiny“ v Havlíčkově Brodě 1. místo a zlaté medaile!

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Slatiňany, Horka – Děti, které trpí zdravotním postižením, potřebují pomoc nás všech. Uhradit všechny náklady, které jsou potřeba k uspokojivému chodu rodiny, je finančně velmi náročné. I když existují sociální dávky a z části lze kompenzační pomůcky hradit prostřednictvím zdravotní pojišťovny, stále zůstává velká zátěž na samotných rodinách. Postižených dětí žije v našem bezprostředním okolí hodně a my všichni jim můžeme pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení