„Když vidím staré lidi, jak přes vozovku musejí kmitat, často třeba i s holemi v rukou, tak je to smutný pohled," říká obyvatelka Proseče Helena Bártová. „Nevím, proč to u nás nejde. Vždyť třeba v blízkém Perálci přechod pro chodce je. Perálec je přitom mnohem menší," diví se žena z Proseče.

Radnice v Proseči o problému ví a podle tamějšího starosty Jana Macháčka už město delší dobu hledá řešení. Samo však o zřízení přechodu rozhodnout nemůže. „Ve spolupráci se základní školou jsme nechali vypracovat studii nazvanou 'Bezpečně mezi školkou a školou'. Studie zahrnuje i vytvoření dvou přechodů na náměstí a několika dalších míst pro přecházení. Nemůžeme si ale vzít barvu a namalovat přechod tam, kde chceme. S jeho zřízením musí souhlasit Policie ČR. S tou vedeme jednání už pět let," uvedl starosta.

Jan Macháček říká, že policisté nejsou tvorbě nových přechodů nakloněni. „Podle nich si totiž lidé často myslí, že mají na přechodu absolutní přednost a bývají pak méně opatrní," podotýká starosta. „Přesto nám bylo loni policií přislíbeno, že nám budou na dvou nejfrekventovanějších místech na náměstí přechody povoleny. Příslib je ale vázán i na splnění dalších parametrů, takže jednání stále pokračují," doplnil starosta.

A jak je to se „zebrou" v sousedním Perálci? Vedení perálecké radnice s námi na toto téma včera hovořit nechtělo a starosta Proseče míní, že přechod byl namalován „načerno". Pakliže ano, chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař to nepovažuje za správné. „Má-li ale přechod předepsanou podobu, řidič jej musí i tak respektovat," dodal Jiří Tesař.