„Starosta se nikoho na nic neptal a začal jednat s majiteli kamenolomu. Chystané změny označil za nicneříkající intenzifikaci výroby. Kdybychom se nezačali sami zajímat, asi bychom se později nestačili divit,“ uvádí prosetínský občan Miroslav Bednář.

Těžba v lomu by se měla podle jeho slov proti současnosti zvednout asi na čtyřicetinásobek. Kámen by ze skály v pětipatrovém lomu rvaly až sedmitunové nálože trhavin. Lidé se bojí hluku, prachu, i ničení svého majetku v důsledku mohutných otřesů. Bednář podezírá svého starostu, že chtěl obec zájmům kameníků „prodat“.

„Starostu a jeho kamarády zajímá hlavně dění kolem Sokola. Nějaké peníze do obecní kasy by se mu zřejmě hodily,“ spekuluje Bednář, který dokonce navrhl Havlovo odvolání.

Odpůrce lomu se podle jeho slov podařilo mobilizovat až na poslední chvíli. Bylo svoláno zastupitelstvo obce, které prý nakonec pod tlakem veřejnosti zaujalo k násobení těžby odmítavé stanovisko. Včetně starosty Havla. Odpor k lomu vyjádřila také většina obyvatel Prosetína tím, že připojila své podpisy pod posuzovanou dokumentaci o vlivu na životní prostředí, zaslanou zpět krajskému úřadu.

Starosta Havel je v současné době na dovolené a nezvedá mobilní telefon. Jeho postup ale obhajuje místostarosta obce Oldřich Drnec. „Jako zástupce obce se starosta prostě sešel s kameníky k prvotnímu jednání, aby se seznámil s jejich úmysly. Pokud vím, nic jim nesliboval. Jestli osobně změnil stanovisko? Nevím. Podle mě se ale nakonec rozhodl hájit barvy Prosetína. A tak je to, myslím, v pořádku,“ dodává Drnec.

Odstoupit nehodlám

Starostovo vyjádření lze nalézt v diskuzi, která se rozproudila na webových stránkách obce. „Drtič a štěrkolom není můj výmysl. Je tu podnikatel, který má záměr. S tím nás seznámil. My se k němu můžeme vyjádřit, ale nic mu zakázat nemůžeme. Kdo byl na zastupitelstvu, tak slyšel, pro co se zastupitelé rozhodli. Jestli bude povolování pokračovat, závisí teď na více subjektech ne jen na obecním úřadě,“ vysvětluje Havel. „Starosta ještě dodává: „nemám proč rezignovat, protože jsem nic nezatajoval. Kdo tomu nevěří, ať přijde a můžeme o tom diskutovat. Bylo by taky dobré, kdyby se diskutující na internetu podepsali celým jménem. Nemám důvod se za názor nikomu mstít.“

Ať už je starostova role jakákoliv, lidé se bojí, že odmítavé stanovisko zastupitelů a obyvatel Prosetína nakonec stejně nemusí být pro majitele lomu ani pro úřady závazné. „Připadá mi logické, že názor většiny obce by měl sehrát při posuzování rozhodující roli. Třeba se ale zase najdou nějaké kličky a úhybné manévry, přes něž nám bude nakonec štěrkovna i s drtičkou a tunami trhavin vnucena,“ obává se prosetínský zastupitel Jaroslav Raba. „Což by podle našich informací znamenalo také třeba až pětašedesát těžkých nákladních automobilů den co den. A vlastně konec normálního života v Prosetíně,“ upřesňuje Raba. Odpůrci rozšíření lomu jsou rozhodnuti nedat svoji kůži lacino. Jednotný postoj má zajistit také nově založené Občanské sdružení Trojlístek, jehož registrace v těchto dnech probíhá.

Obyvatele Prosetína prý nemůže zviklat ani případná finanční podpora. „Ať funguje lom jako doposud. To nám nevadí. Ale svůj klid a životní prostředí neprodáme za žádné sliby. Ani za peníze, o kterých se někdy mezi lidmi povídá,“ dodává prosetínský zastupitel Raba. Stanovisko Prosetínských údajně nezmění ani možná nabídka několika desítek nových pracovních míst.

Kamenická výroba zažívá nyní na Chrudimsku renesanci. Poptávka roste, zájem o otevření lomu projevila nedávno i firma Holcim u Bojanova. Záměr však jednoznačně odmítli lidé v referendu.