„Kolotoč, skluzavka i houpačka, všechno je malinké. Na čem si tu mají hrát jen o trochu větší děti? Opravený prostor se mi líbí. Na to, kolik to stálo milionů, ale nemůžu uvěřit, že už je hotovo. Viděl jsem z okna, že se tady fotografuje a slavnostně se stříhá páska. A říkal jsem si, že to snad ani není možné," kroutí Marian Varšány hlavou.
Cenové otazníky
Těch milionů korun, utracených za vyčištění, obnovu a doplnění vnitrobloku novým inventářem, bylo podle informací z chrudimské radnice skoro šest.
Město Chrudim se občas odkazuje na úspěchy při provádění veřejných zakázek, kdy vysoutěžená cena klesá až o desítky procent pod sumu uváděnou projektem. Nejen starší generaci, uvyklou na rčení 'za milion v Praze dům', ale i tak někdy zarazí až překvapivě vysoké částky. Jako příklad uveďme 'milionovou' obnovu odpočinkového místa před kinem v ulici Svatopluka Čecha.
Drahé pavučiny?
Vraťme se ale do Revoluční ulice. Chrudimský starosta Petr Řezníček připomíná, že podobu vnitrobloku město s občany předem opakovaně projednávalo. „Pokud měli lidé pocit, že by tu mělo být něco navíc, je škoda, že se neozvali," říká starosta.
A vrací se i k cenám. „Na místě jsou dva stožáry spojené lanovím, sloužícím jako dětská prolézačka. Jen tato dvojitá 'pavučina' stála 600 tisíc korun," vysvětluje starosta.
Dodejme, že k inventáři vnitrobloku patří například i nové koše, lavičky či z kamenů vyskládané gabionové zídky.