„Kácení dřevin u domu č.p.75 - 77 bylo povoleno dne 2.2.2009. Žadatelem bylo Město Chrudim, ale kácení požadoval předseda Společenství vlastníků jednotek jménem členů společenství. Jalovce, které byly vysazeny vedle vchodů do domu, byly přerostlé netvárné keře. Pokud by se od začátku upravovaly řezem a udržovala se jejich šířka, tak by tolik nevadily, ale v současné době už se s nimi nedalo prakticky nic dělat – zasahovaly až do chodníku,“ odpověděla na dotaz Chrudimského deníku tisková mluvčí radnice Sylva Drašnarová.

I když o kácení požádalo společenství vlastníků, existují odpůrci tohoto zásahu. „S mými sousedkami jsme se shodly na tom, že je to velmi tvrdý zásah a je nám to upřímně líto. Dobrá, keře byly staré, musí se odstranit. Ale ty borovice jsou v dobré kondici. Poskytují stín. Když se u domu zlikviduje zeleň, nebudeme se moci před agresivními slunečními paprsky skrýt,“ říká důchodkyně, která z obavy před hněvem některých sousedů nechce zveřejnit své jméno.

Jak ujišťuje tisková mluvčí radnice, všechny borovice pokácené nebudou. „Stromy vedle domu byly vysazeny ve skupině blízko sebe a v zájmu zdárného růstu alespoň některých z nich je nutné provést probírku. Bylo povoleno kácení čtyř z nich - uvnitř skupiny, které byly částečně proschlé a měly deformované koruny,“ vysvětluje mluvčí.

Za pokácené dřeviny bude do konce roku 2009 provedena nová výsadba v okolí domu. Prostor k růstu zde dostanou okrasné solitérní keře - kalina, vajgélie a další.