Lékaři a s nimi nově i zdravotní sestry opět hrozí protesty. Otázkou je, jakými.

Zatímco vedení Lékařského odborového klubu (LOK) uklidňuje, že o novém podávání hromadných výpovědí se nyní neuvažuje, z východních Čech se ozývají hlasy naopak ostřejší.

„Pokud vláda svůj slib desetiprocentního zvýšení platů příští rok nesplní, dojde ke krokům s mnohem většími důsledky než při akci Děkujeme, odcházíme. Vzhledem k tomu, že se s námi spojil i nelékařský personál, nebude se mít vláda už vůbec o koho opřít,” řekl šéf pardubického krajského LOK, cévař zdejší nemocnice Miloslav Pirkl.

Zdravotníci chtějí donutit ministra zdravotnictví Leoše Hegera, potažmo celou vládu, aby splnila své sliby z února letošního roku. Tehdy lékařům navýšila platy až o osm tisíc a od ledna příštího roku slíbila přidat dalších deset procent. Z toho však nyní nenápadně couvá. Nemá kde brát.

Na podobu případných protestů se tak názory různí. Více bude jasné příští týden po schůzce odborářů. Minimem jsou letákové akce, hrozí i stížnost do Štrasburku a Bruselu.

„Peníze nejsou, ale slib je slib. A nelze navýšení žádat od managementů nemocnic. Nepůjde to jinak než změnou úhradové vyhlášky, aby nemocnicím chodilo od pojišťoven více peněz. Nespraví to však nějaká tři procenta, to by bylo, jako kdyby Heger nic neslíbil,” podotkl šéf hradeckého LOK Václav Dostál.

Kraje nepomůžou

Nemocnice nemají kde brát už s ohledem na čtyřprocentní navýšení DPH. Takže zraky všech se ubírají k pojišťovnám. Největší z nich, Všeobecná zdravotní pojišťovna, však bude příští rok v červených číslech i bez požadovaného navýšení úhrad. A vedení krajů? Pardubický hejtman Radko Martínek se nad otázkou, zda by kraj byl ochoten na zvýšení platů lékařů a sester přispět, vysloveně zasmál.

„Navýšit zdravotníkům od ledna platy byl Hegerův slib. Nemá kde brát, ale sám se s tím musí poprat. My musíme naše nemocnice ekonomicky stabilizovat, nikoliv nahrazovat výpadky, které způsobí ministerstvo,” řekl Martínek.

Nemocnice v Královéhradeckém i Pardubickém kraji patří krajům, výjimkou je státní fakultní nemocnice. Ta by s navýšením mezd měla díky vyšším platbám od pojišťoven asi nejmenší problémy, naopak pro menší nemocnice je desetiprocentní zvýšení výdajů na platy nemyslitelné.

Deset procent žádají doktoři i sestry

Východní Čechy - Požadavek zdravotnických odborů je jasný: pokud ministr Heger do 5. listopadu jednoznačně neslíbí, že platy od ledna zvýší, a neřekne, kde na to vezme, budou žádat demisi celé vlády. Ministr totiž nedávno sice slib potvrdil; připustil ale, že ne všechny nemocnice na zvýšení budou mít.

Podle propočtu odborů lze získat potřebných 7,5 miliardy na zvýšení platů tím, že léky a zdravotnický materiál budou osvobozeny od DPH. Tato daň ale příští rok naopak stoupne. Peníze by podle odborů přineslo také zvýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané, což kabinet odmítá. Zdravotnictví by také pomohlo, kdyby získalo výnos z tabákové daně.

Jak budou případné protesty vypadat, není jasné. I bez opětovného podávání výpovědí však podle odborů budou „velmi dobře viditelné”. Ministr tak za pět minut dvanáct hasí požár, na který založil už v únoru, kdy zvýšení platů slíbil. Ani tehdy totiž přesně nevěděl, kde na ně vezme.

Ještě vloni byl průměrný plat lékaře se službami a přesčasy za 1,5 úvazku necelých 50 000 korun. Od jara si polepšili podle třídy o 5 až 8 tisíc korun měsíčně, v lednu 2012 by měli dostat dalších deset procent a s nimi rovněž nelékařský zdravotnický personál. V roce 2013 by měl příjem lékaře dosáhnout podle únorové dohody 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi. (red)