Vody Sečské přehrady jsou pro rybáře úplným eldorádem. Menší radost však už dělají sami vyznavači Petrova cechu některým ze sečských chatařů.

„Po rybářích tu zůstává na břehu nepořádek. Na zemi se válejí zbytky jídla a na hladině hned pod naší chatou plavou co chvíli těstovinová kolínka, jimiž rybáři vnadí. Kdo se pak má v takové špíně koupat?" postěžovala si nedávno jedna z chatařek u Petra Kořána, jednatele chrudimského rybářského spolku.

„Na to se těžko odpovídá. Jsou vodní plochy, kde je takovéto zakrmování zakázáno, ale Seč mezi ně nepatří. Rybáři se tedy nedopouštějí ničeho protiprávního, ani když vhazují potravu na hladinu hned vedle nějaké chaty. Občas se stává i to, že rybář při souboji s úlovkem převrhne třeba kyblík s krmením, ale měl by si po sobě vždy uklidit. Je mi však jasné, že někdo to možná neudělá. Záleží na tom, co je to za člověka," říká jednatel.

Stráž bez respektu?

Jiný rybář, sečský Petr Musil, rád vzpomíná na patroly policistů, kteří před lety brázdili hladinu přehrady ve služebním člunu. „Teď si tu ale někteří rekreanti i rybáři prostě dělají, co chtějí. Zaregistroval jsem například zahraniční rybáře, kteří chytali v noci, v podstatě bez jakékoliv kontroly a na břehu po nich zbyl jen nepořádek. Z rybářské stráže si takoví lidé skoro nic nedělají. Myslím, že před policisty by měli mnohem větší respekt," přemítá Petr Musil.

Policejní člun je ale minulostí a ze Seče nakonec zmizela i celá policejní služebna. Nejbližší je teď v Třemošnici, což i sečská radnice zprvu nesla nelibě. „V poslední době jsme ale nezaznamenali žádné žádosti v tom smyslu, že by se služebna měla na Seč vrátit," říká na toto téma chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař.