Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvňáčci málem zapomněli, že dostanou i známku za chování

Chrudim – Stovky prvňáčků na Chrudimsku ve čtvrtek 31. ledna dostaly své první školní vysvědčení. Papírové archy se známkami udělaly nejmenším školákům většinou radost, vždyť na nich byly velmi často jen samé jedničky.

1.2.2013
SDÍLEJ:

Děti ze třídy 1.A chrudimské ZŠ na Školním náměstí se na vysvědčení těšily. Foto: DENÍK/Marek Nečina

Na písemné ocenění své půlroční práce se moc těšily i děti ze třídy 1.A chrudimské ZŠ na Školním náměstí.

"Nevím, co dostanu za známky. Nechám se překvapit. Ale opravdu se těším," popsala své pocity po skončení třetí vyučovací hodiny černovláska Markétka Horvátová.

„Když dostanu jedničky, bude doma pochvala. Ale za dvojky snad ještě taky," přemítala dívenka, kterou prý docela baví angličtina, ale již o něco méně má ráda čtení.

To už ale do třídy vchází učitelka Iveta Mervartová a opravdu: důležité desky přináší s sebou! Ve třídě vypukla menší vřava přerušená nedočkavým výkřikem z poslední lavice: „Já už bych to vysvědčení chtěl!"

Počítal jen do tří

„Nejdříve se ale zklidníme. A rozdáme si špinavé ručníky. Ty si, děti, vezmete zpět domů. Na vyprání," připomněla dětem paní učitelka jednu z jejich posledních pololetních povinností, čímž rovněž mírnila rostoucí netrpělivost svých malých svěřenců.

Hned nato se zeptala, zda všichni vědí, za co všechno ty kýžené známky vlastně dostanou.

„Za angličtinu!" ozvala se dívenka ze třetí lavice. „Za tělocvik!" připomněl její spolužák. „Za pracovní činnosti!" vykřikl další.

Děti postupně vyjmenovaly snad všechny vyučovací předměty, ale paní učitelka stále nebyla spokojená. Na něco totiž zapomněly.

„Známky přece nejsou jenom za učení," připomněla dětem. Po takové nápovědě už vystřelil vzhůru celý les rukou. „Za chování!" křičeli prvňáci jeden přes druhého.

„Jenže to můžu dostat jenom jedničku, dvojku, nebo trojku. Za horší známku by mě asi ze školy vyhodili," mudroval jeden ze špuntů.

Na slzy nedošlo

A pak to začalo. Iveta Mervartová vyvolávala k tabuli jedno dítě po druhém a vždy přitom krátce zhodnotila i jeho dosavadní píli, kázeň i dosažené vědomosti. Všem dětem pak zářily při odchodu od tabule oči. Stejně jako v úvodu zpovídané Markétce, která se opravdu dočkala jen vytoužených samých jedniček.

Ostatně, během celé té slávy neukápla nikomu byť jedna jediná slzička. Nebyl důvod. „Vysvědčení za první pololetí má být pro děti hlavně uznáním za to, že se jim podařilo dobře zahájit školní docházku. A mělo by je také povzbudit do další práce. Proto občas bývají známky na vysvědčení prvňáčků o něco lepší, než by jinak mohly nebo dokonce měly být. A proto také dáváme přednost normálnímu známkování před pouhým slovním hodnocením. Víme totiž, že dětem udělají známky mnohem větší radost," dodává učitelka.

Podle Veroniky Strakové, vedoucí oddělení školství na chrudimské radnici, byl čtvrtek podobně významný pro všech 253 prvňáků v chrudimských základních školách. V čísle ale není zahrnuta speciální základní škola, jejímž zřizovatelem není město Chrudim.

Autor: Marek Nečina

1.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z areálu arboreta v Luži.

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení