Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První Dům na půli cesty slaví 20. narozeniny

Chrudim – Centrum J. J. Pestalozziho v Chrudimi před 20 lety otevřelo první Dům na půl cesty v České republice.

10.6.2016
SDÍLEJ:

Dům na půli cesty v Hrochově TýnciFoto: archiv Domu na půli cesty Hrochův Týnec

V té době zcela chyběla následná péče o děti odcházející z dětských domovů po dosažení 18 let. Vznikla tak ojedinělá služba, která nastavila model pro vznik dalších domů na půl cesty.

První dům na půl cesty stojí v Hrochově Týnci a stále slouží svému původnímu účelu. Za dobu své existence pomohl více než 250 mladým lidem. Mnohé se však změnilo. Především jde o problémy těch, kteří v domě bydlí. Zpočátku byli spíše nezdatní, potřebovali hlavně pomoc s vedením domácnosti a hledáním bydlení. Během jednoho roku byli schopni se naučit většinu dovedností. Trend posledních let je jiný.

„Přicházejí k nám lidé, kteří vést domácnost celkem umí, ale mají jiné problémy. Často se potýkají se závislostmi, mají traumata z dětství, psychická onemocnění, jsou zadlužení. Nevědí proč žít, proč pracovat, proč se snažit. Tímto směrem se musela zaměřit naše pomoc." uvádí vedoucí Domu na půl cesty Jaroslava Kudrnková.

O čem tedy je Dům na půl cesty? Dva malometrážní domy simulují rodinné prostředí. Kapacita je 12 lůžek. Dům na půl cesty ale není pouze o bydlení. „Cílem je naučit mladé lidi chodit do práce, hospodařit s penězi, starat se o sebe a o děti. Prostě vědět si v životě rady." říká sociální pracovník DPC Zdeněk Dostál. Současně zde nabízejí terapii, která je vzhledem k traumatům, která mají za sebou, velmi důležitá. V domech na půl cesty klienti zůstávají zhruba jeden rok. Pokud je to nutné i déle. Potom by měli být schopni postavit se na vlastní nohy.

Všechny domy na půl cesty nejsou stejné. V Hrochově Týnci například již od začátku není přítomna noční služba, odborný personál pracuje jen v pracovní dny. Práce s klienty je tady postavena na důvěře a odpovědnosti. Pomoc navíc nabízí těhotným ženám, matkám s dětmi i nezletilým od 16 let.

Většina mladých lidí, která prošla domem na půl cesty už má své rodiny, a žije běžný život. Někdy s problémy, ale tak už to chodí. V tomto domě vědí, jak pomáhat. Cena kvality za rok 2008, kterou tento dům získal, je toho důkazem. (zt)

Autor: Redakce

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kraskov, Třemošnice, Seč a Ronov nad Doubravou. Tam všude zavítal chrudimský volební reportér.
10

Mezi urnami aneb Když reportér vyrazí na pouť po volebních místnostech

Vlastimila Kühra doprovází k volební urně manželka. Pomáhá mu také za plentou s vložením hlasovacího lístku do obálky.

Hlasovací lístky předčítal nevidomému počítač

Volby začaly! Debatovalo se o nich i v masně

Chrudim - Když hodiny na Resselově náměstí odbíjejí druhou odpoledne, otevírají se dveře volebních místností. Před okrskem číslo 9 u Městského kina v Chrudimi už stojí dlouhá fronta možná dvaceti lidí, kteří chtějí odevzdat svůj hlas. Členové volební komise, všichni zkušení matadoři, se nebojí, že by se tu nudili. Očekává se tu velká účast.

Policejní lovci lebek měli před volbami žně

Pardubický kraj - Za jedenáct dní policisté pořádně doplnili stavy věznic o šest hledaných.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pardubice - Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Opilý muž demoloval byt, házel věci z okna a pořezal se na zadku

Chrudim – Pořádné pozdvižení způsobil ve středu pár minut před sedmnáctou hodinou muž ve Fibichově ulici. Z okna svého bytu vyhodil ven na chodník židličku a několik lahví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení