Nad pořádkem dohlížejí nejen v Hrochově Týnci, ale na základě veřejnoprávních smluv také v Chrasti, Chroustovicích, Rosicích a jejich místních částí. Dohromady to činí rajón o rozloze zhruba 68 kilometrů čtverečních.

Jak uvádí velitel Pavel Kouba, strážníci začínají fungovat doslova na zelené louce, takže první měsíc se nesl v duchu řešení organizačních, legislativních a technických záležitostí, nicméně na strážnici dorazila i první oznámení. „Na jejich základě jsme řešili například znečištění veřejného prostranství, parkování na chodníku nebo nález občanského průkazu. Z vlastní činnosti jsme mimo jiné opakovaně řešili konzumaci alkoholu na veřejnosti a zahájili preventivní besedy na školách," říká Pavel Kouba.

První kroky

Pravidelný výskyt uniforem v jednotlivých obcích už začíná přinášet první drobné ovoce.

„Z našeho pohledu se snížilo parkování na chodnících. S místními si na sebe postupně zvykáme. Někteří lidé jsou rozumní a pochopí, čeho se dopustili, někteří se cítí naopak ukřivdění, ale to je asi všude," poznamenává Kouba.

Obyvatelé mohou strážníky kontaktovat na telefonních číslech 731 262 667 a 731 621 332 nebo pomocí stránky na sociální síti Facebook. V plánu je však i zřízení pravidelných úředních hodin.

Má to však háček v tom, že sbor hrochovotýnecké městské policie zatím čítá dva strážníky, kteří neustále pendlují po celém revíru. „Máme v úmyslu zhruba od května zřídit pravidelné úřední hodiny minimálně u nás na služebně v Hrochově Týnci. Zájem má i Chrast. Podle potřeb je však budeme upravovat a doplňovat," dodává Pavel Kouba.

Problémy a úkoly

„Účinnost městské policie prověří čas a posoudí ji naši občané, pro které je tato služba určená," říká starosta hrochova Týnce Petr Schejbal.

Vedení chrastecké radnice už pomocí zpravodaje vyzvalo místní obyvatele, aby sami navrhli nejpalčivější problémy, na které by se strážníci měli zaměřit. „Krom ryze soukromých žádostí, ať místnímu vtipálkovi ohlídají jablka na zahradě, přišly i fundované názory, které jsem předala městské policii," poznamenává chrastecká starostka Martina Lacmanová.

Místním obyvatelům nejvíce vadí parkování aut na chodnících, kudy se těžko protáhne chodec, kdežto matky s kočárky či děti ze školky na vycházce už musejí vstoupit do vozovky. Dalším problémem jsou psí exkrementy či chování mladistvých na veřejných prostranstvích.

„Úkolem městské policie je především veřejný pořádek a dohled nad bezpečnostní občanů. Měření rychlosti je pouze doplněk. Doprava nás však trápí. Opravujeme náměstí, máme tu třicítku, ale tou tu projede tak maximálně cyklista," dodává starostka.