Hřebeček se narodil o čtyřicet dní dříve, než měla jeho desetiletá matka 539 Fortagia určený termín k porodu. To je pro přežití či zdárný vývoj hříběte naprosto kritické. Přesto byl hřebeček od začátku velmi životaschopný a ošetřovatelé mu ve slatiňanských stájích poskytli maximální odbornou péči.

„Nezralost se v jeho případě projevila především u kostí velkých kloubů, a to karpálních a hlezenních. Ve středu 22. února bylo provedeno kontrolní rentgenologické vyšetření se zjištěním, že hřebeček má zdravé, plně osifikované kosti,“ sdělila zootechnička.

První hříbě tohoto roku se tak podařilo ve Slatiňanech zachránit a podle odborných vyšetření se již může začít plně zatěžovat. Zatím běhá pod střechou ve volné stáji, ale je jen otázkou dní, kdy se společně s matkou vydá ven. Hřebeček je jejím třetím potomkem a prvním hříbětem plemenného hřebce Solo Entrega XXXVIII.

Klisnička se narodila v sobotu 12. února. U mámy zůstane šest nebo sedm měsíců.
FOTO, VIDEO: Slatiňanský hřebčín má první hříbě. Je to neposedná vranka Monteria

V pořadí druhým slatiňanským hříbětem je klisnička Simonia – 52. Světlo světa spatřila 14. února a její matkou je desetiletá klisna 537 Simoneta. Jedná se o její čtvrté hříbě. Otec, plemenný hřebec Siglavi Pakra Montilla XI., je pořádný chlapák, jde totiž o jeho jednapadesáté hříbě.

Čekají dalších 43 hříbat

Porody ve Slatiňanech teprve začínají. „Očekáváme narození dalších třiačtyřiceti starokladrubských vraníků,“ potvrdila zootechnička. Hříbátka budou u svých maminek zhruba půl roku, potom je čeká „školka“ v prostředí hříbárny v nedaleké Slavické oboře. Tady pak koníci pobývají do věku tří let.

Slatiňanští vraníci žijí v někdejších stájích knížecího rodu Auerspergů ve Slatiňanech. Hřebčín byl založen v roce 1898 jako zámecký a nachází se na severním okraji města v zámeckém parku. Vznikl z původních stájí pro dostihové koně a koně pro parforsní hony.

„Do národního hřebčína bude možné v nejbližší době zavítat při akci Jarní prázdniny v národním hřebčíně ve dnech 6. až 12. března, kdy budou probíhat mimořádné prohlídky,“ uvedla mluvčí Národního hřebčína Kladruby nad Labem Kristina Chaloupková.

Zdroj: Romana Netolická