Zatímco na jednoznačném zaměření pátečního pálení čarodějnic se asi shodnou všichni, s Prvním májem to je poněkud horší… „No, teď v sobotu bude státní svátek, to vím, asi práce, ne? A za týden pak nějaké výročí související s válkou, ne..? Přesně nevím,“ řekl 17letý Petr z Pardubic.

Tristní neznalost, zdá se. Nikoliv. Anketa v ulicích Hradce Králové a Pardubic ukázala, že ponětí o Svátku práce a Dnu osvobození, který slavíme příští robotu, má mladá generace minimální. „Učili jsme se o tom, ale je to už dávno, a musela bych si to znovu přečíst. Stalo se něco… nevím,“ lapala marně po dechu 16letá Tereza.

Mladí se shodují na jiném významu 1. května: podobně jeko na Valentýna, tak i zítra je skutečný „lásky čas“.

Svátek práce v té tradiční podobě si naopak pamatují a na mnoha místech východních Čech si náležitě připomenou především komunisté. Například v Ústí nad Orlicí se uskuteční se vší parádou – s mažoretkami, projevy, dechovkou i soutěžemi pro děti.

Jiní pamětníci dob minulých, kteří měli prvomájových průvodů a bývalého režimu naopak plné zuby, se těší spíš na recesistické akce, jež tehdejší průvody parodují.

Alegorické vozy, mávátka, pionýrské kroje či uniformy s odznaky KSČ, SNB a Rudé armády jako každý rok opráší třeba lidé v Třemošnici na Chrudimsku. Recesistickou vzpomínku na dřívější „nepovinně povinnou“ účast zopakují v sobotu dopoledne.

Na podobnou akci spojenou s večerní veselkou můžete vyrazit do Jeníkovíc na Královéhradecku, do Úbislavic na Jičínsku či do Strakova a také Rozstání na Svitavsku.