Při koupi nového vozu se každému nechce navštívit úřad a nechat auto vyškrtnout z registru. Jako nejjednodušší se nabízí nechat ho na ulici nebo na kterémkoliv parkovišti. To ale platilo v minulosti, teď jsou jiná a výhodnější pravidla pro majitele autovraků. Ti mají podle nového zákona dva měsíce na to, aby si nechali provést technickou kontrolu vozidla. Pokud to neudělají, skončí jejich vůz po odtahu na odstavné ploše a bude zlikvidován. Ovšem za to musí ten, kdo je zapsán ve velkém technickém průkazu zaplatit.

Ovšem je tu i jiná cesta. „Stačí jen městu Chrudim podepsat plnou moc k likvidaci vozidla a k odhlášení z evidence. Potom už tato starost přejde na nás,“ vysvětluje starosta města a autor „zlepšováku“ František Pilný.

Radnice už obeslala všechny provozovatele autovraků se žádostí o odtažení z prostoru nebo obnovení technické kontroly vozidla. Pokud se někdo neozve, což je pravděpodobné, vraky budou odtaženy na odstavné parkoviště na náklady provozovatele a celá záležitost skončí vymáháním peněz, třeba i formou exekuce.

Bezplatná možnost likvidace auta nedávno jistě potěšila majitele autovraku, který stál na parkovišti v lokalitě pod nádražím. Ve voze mu totiž přespával už delší dobu bezdomovec, kterému vrak poskytoval útulný noční úkryt. „Pán se dostavil s velkým technickým průkazem, podepsal plnou moc a týž den bylo auto odtaženo. Tím pro něj starost skončila,“ potvrdil starosta.