Poslanec Leoš Heger (TOP 09) a senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL). Žádnému jinému východočeskému zákonodárci nepíše přes e-mailovou bránu NapisteJim.cz více lidí.

Hlavně u Hegera, ministra zdravotnictví, je zájem pochopitelný. Na druhé straně žebříčku – naprostého nezájmu ze strany voličů – figurují z východočeských poslanců Vladimíra Lesenská a Robin Böhnisch (oba ČSSD). Od konce května, kdy projekt začal, každého z nich oslovili se svými dotazy jen dva lidé. A náchodský senátor Petr Pakosta (ODS) obdržel dokonce jednu jedinou interpelaci.

Jenže proč by jim lidé psali: ani jednomu ze zmíněných zákonodárců – s výjimkou Hegera – žádný dotaz nestál za to, aby na něj odpovídali.

„Přiznám se, ano, neodepisuji na tyto e-maily, ještě jsem se totiž nezaregistrovala do databáze. Prohrabávám se i vlastní, zahlcenou poštou. Měla bych se po dotazech z NapisteJim.cz pídit, ale je pravdou, že nepídím. Díky za upozornění,“ omlouvala se včera senátorka Horská.

Jenže co je horší? Neodpovídat vůbec, nebo formálně reagovat, že „později odpovím“?

„Někteří další poslanci a senátoři totiž pro změnu nechávají odpovídat asistenty, a to stylem 'děkuji za podnět, předám.' To se týká třeba Karla Schwarzenberga, jenž je dotazován nejčastěji. Je ale projevem slušnosti, když politik alespoň poděkuje za názor,“ podivuje se Kamil Gregor, mluvčí občanského sdružení KohoVolit.eu, které je autorem projektu NapisteJim.cz.

Zákonodárci podle statistik odpovídají v průměru jen na zhruba každý pátý e-mail a trvá jim to zhruba devět dní. Častěji odpovídají zákonodárci ODS a TOP 09, nejméně sociální demokraté a komunisté. Politolog Jiří Štefek ignoranci politiků vůči voličům shrnul lapidárně.

„Poslance začnou lidé zajímat zase až těsně před volbami, až budou usilovat o znovuzvolení. Teď jim jsou lidé ukradení a nepotřebují je,“ řekl Deníku Štefek.

Za půl roku fungování e-mailové brány NapisteJim.cz byli nejčastějšími adresáty Karel Schwarzenberg (TOP 09), Radek John, Karolína Peak, Vít Bárta (všichni VV) a Miroslav Kalousek.

„Zatím jsme zaznamenali dva velké nápory návštěvníků. V červnu odešlo přes 1000 e-mailů protestujících proti novele loterijního zákona, která zaváděla cenzuru reklamy hazardních společností bez licence. Příslušné paragrafy poté skutečně nebyly schváleny,“ říká Gregor. Naopak e-mailová podpora služebního zákona nebyla vyslyšena, zákon byl opět odložen.