Existuje hned několik způsobů, jak chlupáče před krvelačným hmyzem ochránit. Snad každý zná antiparazitární obojky, ale do nich je třeba investovat víc peněz – ty za stovku moc účinné nejsou. Navíc je třeba zdůraznit, že obojky vyzařují insekticidy i doma na člověka, jehož tělo se tak musí potýkat s dávkou chemie.

Další možností je kapka mezi lopatky, takzvaná aplikace spot on. Avšak, jak se v praxi ukázalo, příliš nefunguje, protože se nevstřebává do krve a působí pouze na povrchu těla. Navíc se musí asi po třech týdnech opakovat.

Veterinář Josef Honzíček z Bojanova na Chrudimsku doporučuje majitelům psů novinku, kterou je tableta. „Má účinnost tři měsíce a jsou s ní nejlepší zkušenosti. Klíště se přisaje a otráví se krví. Uschne a opadne, takže se lidé nemusí bát, že budou mít doma živá klíšťata, která pes poztrácel,“ radí bojanovský veterinář. Tablety se nedají koupit v lékárnách, musí být vydány zvěrolékařem.

A jaké jsou babské rady? Údajně má pomáhat repelent rozmarýnu. Sáček byliny se svaří s litrem vody a potom se může odvar aplikovat na srst zvířete.