Počty zvířat se však mění prakticky každým okamžikem. „Nejde říci, zda se počet nalezených zvířat zvyšuje. Měli jsme období, kdy k nám každý den přibyl alespoň jeden pes," řekla vedoucí útulku Denisa Škvrňová a dodala: „Říká se, že po Vánocích přibývá odložených zvířat, ale vůbec jsme to nepocítili."

Voříšci v kurzu

Psí útulky často hlásí, že mají plno a nalezená zvířata u nich zůstávají dlouhou dobu. To však není případ Chrudimského útulku. Jen tento týden odešli s novým pánem dva nalezení psi. „Musím to zaklepat, ale docela se daří a lidé mají zájem i o voříšky. Máme webové stránky útulku a stránku na Facebooku, přes které hledáme zvířatům nový domov. Točí se to opravdu dost. Nejdéle tu s námi je pes Berry, kterého přivezli v únoru minulého roku," řekla Denisa Škvrňová.

„Když se k nám pes dostane, tak ho prohlédneme, zda dokážeme určit jeho majitele. Pokud ne, veterinářka zvíře vyšetří, odčerví a pak jej umístíme do kotce. Následně čekáme dva týdny, jestli se majitel přihlásí. Pokud ne, nabídneme zvíře nové rodině," popsala postup vedoucí útulku.

Lepší s čipem

K nalezení psa velmi pomáhají také sami majitelé. Stačí, aby na obojek připjali známku s telefonním číslem, což je nejjednodušší a také nejrychlejší cesta, jak ztraceného psa vrátit majiteli.

„Velice nám pomáhají i tetovací čísla, která mají čistokrevní psi s rodokmenem, takže se majitel dá dohledat přes různé kluby. Je to sice zdlouhavé, ale dá se to. Hodně psů už je také očipovaných, ale opět se těžko hledají, protože registrů čipů je hodně," popsala své zkušenosti Denisa Škvrňová.

LUKÁŠ VANÍČEK