Psí útulky jsou v létě naplněné opuštěnými pejsky. V Chrudimi i v Podlíšťanech je jich v každém více než deset. Mezi nimi jsou i ti, kterým lidé hodně ublížili. „Často se s tím však nesetkáváme,“ řekla správkyně podlíšťanského útulku Romana Jeníková.

Mezi týrané psy patří roční německý ovčák Bak, který byl před dvěma týdny do útulku v Podlíšťanech převezen z Chrasti. Tam ho jeho majitel uvázal a odjel na dlouho pryč. „Byl méně živený, jinak na něm nebyla žádná újma na zdraví. Případ řeší veterinární správa,“ sdělila Jeníková.


Daleko delší dobu čeká na svého nového majitele černobílý kříženec Frenk. Před pěti lety bojoval o svůj život. „Frenk byl nejhorší případ. Odchytili ho u Chrudimi a měl proraženou lebku mezi očima. Při ošetřování na nás ani nezavrčel. Věděl, že mu chceme pomoci,“ vzpomíná Jeníková. Již pět let Frenk čeká na nového pána. Je bojácný k cizím lidem.

V útulku je spousta nalezenců, které někdo vyhodil u silnice nebo nechal uvázané u stromu. Podle Romany Jeníkové to lze rovněž považovat za týrání. Psi jsou pak oprávněně velmi nedůvěřiví k lidem. Například dvouletého křížence bígla Freda nechali jeho majitelé u silnice nedaleko Kunčí. Fred navíc trpí epilepsií nervového původu, která se projevuje občasnými záchvaty.

Když někdo přijde do útulku a chce zde z nějakého důvodu umístit zvíře, radí mu provozovatelé, aby si nejdříve podal inzerát. „Staří psi by se v útulku strašně trápili,“ vysvětluje Romana Jeníková, která doporučuje lidem, aby nejdřív zkusili své příbuzné, jestli by si nevzali starého pejska na dožití k sobě.

CHCETE HO? Vyberte si z psího útulku v Podlíšťanech!

Fred,
asi dvouletý pes

Kříženec velikosti bígla, kterého někdo vyhodil u silnice u obce Kunčí. K lidem je hodný a mazlivý. Nehodí se do domácnosti, kde mají kočky. Fred užívá léky na epilepsii nervového původu (cca 300Kč měsíčně).Brita,
asi dvouletá fena

Fena německého ovčáka byla přivezena z Podhůry u Chrudimi. Je velmi hodná, milá a hravá. Má pěkné zbarvení srsti. Do útulku byla přivezena před týdnem.

Fido,
asi dvouletý pes

Krásný chlupáč, kříženec střední velikosti. Miluje lidi, ale je náladový. Není vhodný k dětem. Spokojený by byl na zahradě rodinného domku. S ostatními zvířaty se jeví v pohodě. Strašně rád se mazlí. Umí se ozvat, když se mu něco nelíbí, proto je vhodný pro majitele, který už pejska měl a má zkušenosti. V útulku je téměř rok.

DALŠÍ OPUŠTĚNÉ PEJSKY NAJDETE V GALERII NEBO NA STRÁNKÁCH ÚTULKU!

(les)

Vzali by jste si pejska z útulku? Nebo jste už tak učinili? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!