Starosta města Tomáš Vagenknecht potvrzuje, že jsou starosti sbezprizorními psy rok od roku horší. „Ta částka už není zanedbatelná, mohli bychom ji utratit jinak a lépe. Ale nemůžeme vtomto směru nic dělat– pokud se zvíře nalezne vnašem katastrálním území, je naší povinností je odchytit a převézt do útulku,“ vysvětluje Vagenknecht.

Chrastecká radnice má pro tyto účely smlouvu smístním veterinářem Jiřím Andrýsem. Ten psa odchytne, zjistí jeho zdravotní stav a převeze ho do podlíšťanského útulku. „Doktor teď byl delší dobu vpracovní neschopnosti. Asi čtyřicetikilo­gramového vlčáka jsem proto dopravil do Podlíšťan sám. Seděl na zadním sedadle a olizoval mi ucho,“ směje se starosta.

Je veřejným tajemstvím, že se mnohé obce snaží „přesunout“ zatoulaného psa do vedlejší vesnice, aby se vyhnuly zvýšeným finančním nákladům. „Také jsem otom slyšel, ale my to neděláme. Převážet je nebudeme, a to zvíře nepřemluvíte, aby odešlo jinam,“ dodává Tomáš Vagenknecht.

Psí útulky na Chrudimsku se plní, jejich kapacita už mnohdy nestačí. „Provoz nás stojí měsíčně třináct tisíc korun. Vrozpočtu pro letošní rok máme vyhrazenou částku sto tisíc, ale ta zřejmě stačit nebude. Útulek je plný, ale sjeho přístavbou nepočítáme,“ říká heřmanoměstecká místostarostka Zdeňka Sedláčková.

Jediným způsobem, jak snížit počet psů bez domova, je, hledat jim nové pány. Přímo se ktomu nabízí speciální webové stránky.